Thomas Hammarberg (S)

Thomas Hammarberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 24
Titel Sakkunnig mänskliga rättigheter.
Född år 1942
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post thomas.hammarberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-09-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-09-05 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190904). Suppleant konstitutionsutskottet 18- och socialutskottet 19-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Läkaren Harald Hammarberg och småskolläraren Naima Axling.
  • Utbildning

    Civilekonom, Handelshögskolan, Stockholm 68.
  • Anställningar

    Journalist, Handelstidningen, Expressen, Dagens eko, Tidningen Vi 68-77. Lärare, Ålands folkhögskola 78-79. Generalsekreterare, Amnesty International 80-86. Generalsekreterare, Rädda Barnen 86-92. Expert, Sida 92-94. Ambassadör, Utrikesdepartementet 94-02. Generalsekreterare, Olof Palme International Center 02-06. Kommissionär för mänskliga rättigheter, Europarådet 06-12. Expertkonsult, mänskliga rättigheter 12-18.
  • Litteratur

    Media och vår bild av världen (79). Retoriken och verkligheten - mänskliga rättigheter i Europa (12). "Tiggarna" och vårt ansvar (17). Justice Postponed: Analytical report on Palestinian refugees (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Situationen i Etiopien

Skriftlig fråga 2020/21:3344 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2020/21:3344 Situationen i Etiopien av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Ann Linde S Att den etiopiska regeringen beslutade om en universell vapenvila och att regeringstrupper uppges ha retirerat från Tigray har möjligen väckt vissa förhoppningar, också inom det internationella samfundet. Men en verklig fred

Inlämnad: 2021-07-13 Svarsdatum: 2021-07-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3344 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 100 kB)

Alarmerande rapporter om situationen i Tigray

Skriftlig fråga 2020/21:3050 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2020/21:3050 Alarmerande rapporter om situationen i Tigray av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Ann Linde S Det har varit svårt att få information om vad som egentligen händer i Tigray i Etiopien. Regionen har i stort sett varit mörklagd sedan krigsutbrottet den 4 november 2020. Den senaste tiden har emellertid

Inlämnad: 2021-05-31 Svarsdatum: 2021-06-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3050 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 92 kB)

Politiska initiativ för fred och folkrätt i Etiopien

Skriftlig fråga 2020/21:2432 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2020/21:2432 Politiska initiativ för fred och folkrätt i Etiopien av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Ann Linde S Utvecklingen i Etiopien har det senaste halvåret steg för steg förvärrats. Kriget i Tigray har fått förödande effekter och har ännu inte fått ett fredligt slut. Centralregeringen införde strikt

Inlämnad: 2021-04-06 Svarsdatum: 2021-04-14 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2432 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se