Omfattande planerat tekniskt arbete

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Sofia Damm (KD)

Sofia Damm (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 94
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.damm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-03-29 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-16 – 2020-01-17
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-03-03 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-03-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2016-12-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2021-03-03 –
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-03-03
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot 2020-02-11 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 14-18 och arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15, 16 och 17, utbildningsutskottet 14-18, miljö- och jordbruksutskottet 14-18, försvarsutskottet 16-18, socialförsäkringsutskottet 18- och utrikesutskottet 18-. Suppleant ledamotsrådet 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsprogrammet, Ystad.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2017/18:305 av Sofia Damm (KD) 19 januari 2018 Sveriges strukturerade politiska dialog med Iran

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor – ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk

Motion 2021/22:4717 av Hampus Hagman m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4717 av Hampus Hagman m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att höja den övre gränsen för pendlingsavstånd till 180 kilometer


Utskottsberedning: 2021/22:SkU29

Motion 2021/22:4717 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4717 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 2021/22:231 Skärpt syn på våldtäkt och andra sexuella kränkningar

Motion 2021/22:4712 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4712 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:231 Skärpt syn på våldtäkt och andra sexuella kränkningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om straffet för mindre grov våldtäkt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2021/22:JuU41

Motion 2021/22:4712 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4712 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 82 kB)

med anledning av skr. 2021/22:114 Strategisk exportkontroll 2021 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2021/22:4699 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4699 av Gudrun Brunegård m.fl. KD med anledning av skr. 2021/22:114 Strategisk exportkontroll 2021 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt bör se över möjligheten


Utskottsberedning: 2021/22:UU9

Motion 2021/22:4699 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (docx, 92 kB) Motion 2021/22:4699 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.