Oscar Sjöstedt (SD)

Oscar Sjöstedt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 105
Titel Nationalekonom.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866449
E-post oscar.sjostedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-12-20
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-12-20
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-14 – 2014-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-16 och skatteutskottet 14-16. Ledamot krigsdelegationen 14- och riksbanksfullmäktige 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Kungsholmens gymnasium 97-00. Stockholms universitet 01-05.
  • Anställningar

    Säljare 05. Finansiell rådgivare 06-08. Account Manager 09. Politisk sekreterare 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Budgetprocesskommittén. Ledamot, Kommittén för översyn av överskottsmålet.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partistyrelseledamot, Sverigedemokraterna. Ledamot, verkställande utskottet. Partikassör.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:99 Vårändringsbudget för 2021

Motion 2020/21:4034 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4034 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:99 Vårändringsbudget för 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de ändringar som framgår i tabell 1 i motionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2020/21:FiU21
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2020/21:4034 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 95 kB) Motion 2020/21:4034 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 109 kB)

med anledning av prop. 2020/21:100 2021 års ekonomiska vårproposition

Motion 2020/21:4033 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4033 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:100 2021 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner förslaget till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning


Utskottsberedning: 2020/21:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:4033 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 247 kB) Motion 2020/21:4033 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 281 kB)

med anledning av prop. 2020/21:121 Extra ändringsbudget för 2021 - Förlängda och förstärkta stöd vid korttidsarbete och omställningsstöd för företag med anledning av coronaviruset

Motion 2020/21:3879 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3879 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:121 Extra ändringsbudget för 2021 Förlängda och förstärkta stöd vid korttidsarbete och omställningsstöd för företag med anledning av coronaviruset Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2020/21:FiU44
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3879 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3879 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se