Mikael Damsgaard (M)

Mikael Damsgaard (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län, plats 74
Titel HR-konsult/fil.mag
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.damsgaard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-07-02 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot 2019-10-25 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant justitieutskottet 19-, civilutskottet 19- och EU-nämnden 19-. Ledamot delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.
  • Föräldrar

    Akademiingenjören Hans-Jörgen Damsgaard och leg. sjuksköterskan Britta Damsgaard, f. Granberg.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Rudbeckianska gymnasiet, Västerås, slutår 95. Värnplikt som kompanibefäl, A8, Boden, 96-97. Universitetsstudier, Mälardalens högskola, Stockholms universitet och Örebro universitet 98-04. Fil.mag., företagsekonomi, Stockholms universitet 11.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Västerås kommun 98-00. Personalhandläggare, Försvarsmakten, 04-06. Personalsekreterare, Mora kommun, 06. Kommunalråd, Västerås 06-14. HR-konsult, Stockholms kommun, 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västerås 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 06-14. Ledamot, utbildningsnämnden 98-02 och vice ordförande 02-06. Ordförande, grundskolenämnden 06-10. Ordförande, kultur-, idrotts- och fritidsnämnden 06-10 och vice ordförande 10-14. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden 10-14. Vice ordförande, utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 18-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Moderata ungdomsförbundet i Västmanland 97-99. Ledamot, förbundsstyrelsen Moderaterna i Västmanland

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:169 Utvidgad förundersökningsrätt för Tullverket

Motion 2019/20:3638 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3638 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:169 Utvidgad förundersökningsrätt för Tullverket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Tullverket befogenhet att stoppa stöldgods från att föras ut ur landet och tillkännager


Utskottsberedning: JuU

Motion 2019/20:3638 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3638 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2019/20:123 Ett effektivare informationsutbyte mellan polis och socialtjänst vid samverkan mot terrorism

Motion 2019/20:3594 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3594 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:123 Ett effektivare informationsutbyte mellan polis och socialtjänst vid samverkan mot terrorism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att 10 kap. 18 b 2 och 3 i regeringens förslag


Utskottsberedning: 2019/20:JuU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3594 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3594 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2019/20:145 Ett förenklat förfarande vid vissa beslut om hemlig avlyssning

Motion 2019/20:3593 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3593 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:145 Ett förenklat förfarande vid vissa beslut om hemlig avlyssning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillstånd till hemlig avlyssning av elektronisk kommunikation bör knytas


Utskottsberedning: 2019/20:JuU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3593 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3593 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se