Malin Larsson (S)

Malin Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 167
Titel Kronoinspektör/Statsvetare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post malin.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot, miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant utbildningsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Platschefen Olle Lindberg och undersköterskan Sonja Lindberg, f. Wennberg.
  • Utbildning

    Grundskola, Matfors skola. Gymnasieskola, Västermalms gymnasium, Sundsvall, slutår 99. Pol-mag.-programmet, Umeå universitet 00-02. Statsvetarexamen, Mittuniversitetet 05.
  • Anställningar

    Butiksanställd, Biltema 96-99. Lärarvikarie, Matfors skola 99-01. Banktjänsteman, SEB 01-10. Kronoinspektör, Kronofogdemyndigheten 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen Västernorrland.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundsvall 10-. Ledamot, kommunstyrelsen. Ledamot, socialnämnden 10-14 och ordförande. Vice ordförande barn- och utbildningsnämnden 08-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, kyrkofullmäktige i Stöde församling 13-. Vice ordförande, Stöde socialdemokratiska förening 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nya Ostkustbanan

Motion 2021/22:3861 av Kristina Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3861 av Kristina Nilsson m.fl. S Nya Ostkustbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för en snabbare utbyggnad av Nya Ostkustbanan och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: TU

Motion 2021/22:3861 av Kristina Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3861 av Kristina Nilsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Mittuniversitetet

Motion 2021/22:3345 av Malin Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3345 av Malin Larsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska även framgent vara


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:3345 av Malin Larsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3345 av Malin Larsson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Vårdföretagares etableringsfrihet

Motion 2021/22:3337 av Malin Larsson och Jasenko Omanovic (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:3337 av Malin Larsson och Jasenko Omanovic båda S Vårdföretagares etableringsfrihet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvärdera, och vid behov ompröva, den lagstiftning som tillåter fri etablering av privata vårdcentraler och tillkännager


Utskottsberedning: 2021/22:SoU15

Motion 2021/22:3337 av Malin Larsson och Jasenko Omanovic (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:3337 av Malin Larsson och Jasenko Omanovic (båda S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se