Julia Kronlid (SD)

Julia Kronlid (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 83
Titel Socialpedagog.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866505
E-post julia.kronlid[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-05-15 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-03-21 – 2017-05-14
    • Ordinarie 2017-03-19 – 2017-03-20
    • Ledig 2016-06-14 – 2017-03-18
    • Ordinarie 2013-09-25 – 2016-06-13
    • Ledig 2013-03-11 – 2013-09-24
    • Ordinarie 2011-04-18 – 2013-03-10
    • Ledig 2010-10-12 – 2011-04-17
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2010-10-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-04-10 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Ledamot 2011-04-21 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-11-25
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-11-14 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-10
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2016-04-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utrikesutskottet 10 och 11-16. Suppleant sammansatta utrikes-och försvarsutskottet 11, 12, 13, 14 och 16 och EU-nämnden 14-. Ledamot krigsdelegationen 14-, Europarådets svenska delegation 14-16 och Utrikesnämnden 14-.
  • Föräldrar

    Verktygsmakaren Leif Dolk och sömmerskan Elisabet Dolk, f. Leidefors.
  • Utbildning

    Omvårdnadsprogrammet, Njudungs gymnasieskola i Vetlanda 96-99. Sociala omsorgsprogrammet, inriktning socialpedagogiskt behandlingsarbete, Örebro universitet 05-09.
  • Anställningar

    Undersköterska (deltid), Mogärde servicehus, Vetlanda 97-99. Undersköterska (deltid), Karolinska sjukhuset, Stockholm 99-00. Elevassistent, Stefanskolan, Stockholm 00-02. Vårdare gruppbostad, Botkyrka kommun 02-03. Biståndsarbetare, SIL-Summer Institute of Linguistics, Papua Nya Guinea 04-05. Skötare (deltid), Allmänpsykiatrin, Örebro läns landsting 07-08. Behandlingsassistent (deltid), Runnagården Örebro, Statens institutionsstyrelse 08. Behandlingsassistent, Skäbo HVB-hem Staffansbo vård AB 09. Behandlingsassistent, Avd. 3 Allmänspsykiatrin, Örebro läns landsting 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 10-11. Ledamot, Skolnämnden Nordost 10-11 och gymnasienämnden 10-11. Ersättare, Örebro läns landsting 10-. Ersättare, Strängnäs stift 09-. Ledamot, Glanshammar kyrkofullmäktige 09-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice partiordförande, Sverigedemokraterna 15-. Invald i Sverigedemokraternas verkställande utskott.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. SD Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om

Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2018/19:100 2019 års ekonomiska vårproposition

Motion 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:100 2019 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner förslaget till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 För ett


Utskottsberedning: 2018/19:FiU20

Motion 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1036 kB) Motion 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1395 kB)

Ändrad praxis för sena aborter

Motion 2018/19:2479 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2479 av Julia Kronlid och Linda Lindberg båda SD Ändrad praxis för sena aborter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ändrad praxis vid sena aborter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att kvinnor i Sverige har en möjlighet att


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2479 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2479 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se