Jonas Andersson (SD)

Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 204
Titel Ungdomspedagog.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.m.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-06 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Elingenjören Stefan Andersson och receptionisten Karin Andersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skellefteå, slutår 90. Fritidspedagogexamen, Luleå Tekniska universitet 00.
  • Anställningar

    Ungdomspedagog, Skellefteå kommun 00-16. Samordnare, Fyren boendestöd, Humana 16-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Stöd till återvandring för invandrare i utanförskap

Interpellation 2020/21:593 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Interpellation 2020/21:593 Stöd till återvandring för invandrare i utanförskap av Jonas Andersson i Skellefteå SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 1999 införde den dåvarande socialdemokratiska regeringen i Danmark en särskild lag, repatrieringsloven, med syfte att ta ställning till, fatta beslut

Inlämnad: 2021-03-22 Svarsdatum: 2021-04-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:593 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stöd till återvandring för invandrare i utanförskap

Europeiska miniminivåer

Interpellation 2020/21:489 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Interpellation 2020/21:489 Europeiska miniminivåer av Jonas Andersson i Skellefteå SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När migrationskrisen 2015 tvingade regeringen att anpassa sig till verkligheten och stänga gränserna för att skydda vårt land påbörjades berättelsen om de svenska så kallade miniminivåerna.

Inlämnad: 2021-02-17 Svarsdatum: 2021-03-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:489 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Europeiska miniminivåer

Konsekvensanalyser i utlänningspolitiken

Interpellation 2020/21:301 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Interpellation 2020/21:301 Konsekvensanalyser i utlänningspolitiken av Jonas Andersson i Skellefteå SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 7 december gick remisstiden ut för Migrationskommitténs betänkande En långsiktigt hållbar migrationspolitik SOU 2020:54I kommittén görs en övergripande konsekvensanalys,

Inlämnad: 2021-01-14 Svarsdatum: 2021-02-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:301 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Konsekvensanalyser i utlänningspolitiken

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se