Ingegerd Anderlund (S)

Ingegerd Anderlund (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel vårdbiträde
Född år 1933

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1991-09-30
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1990/91:85 Växa med kunskaper - om gymnasieskolan och vuxenutbildningen

Motion 1990/91:Ub125 av Ingegerd Anderlund och Bengt Kronblad (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub125 av Ingegerd Anderlund och Bengt Kronblad s med anledning av prop. 1990/91:85 Växa med kunskaper om gymnasieskolan och vuxenutbildningen Propositionen 1990/91:85 Växa med kunskaper föreslår en omfattande reformering av såväl den frivilliga ungdomsundervisningen som av den kommunala


Utskottsberedning: -1990/91:UbU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:87 Näringspolitik för tillväxt

Motion 1990/91:A16 av Lars-Erik Lövdén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:A16 av Lars-Erik Lövdén m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:87 Näringspolitik för tillväxt Utvecklingsförutsättningarna för Malmö under 1990- talet får bedömas som mindre goda. Industrin i Malmö domineras alltjämt av mogna branscher med begränsade tillväxtmöjligheter. Hela 60 av de


Utskottsberedning: -1990/91:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Den trafikpolitiska utvecklingen i Skåne

Motion 1990/91:T217 av Johnny Ahlqvist m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:T217 av Johnny Ahlqvist m.fl. s Den trafikpolitiska utvecklingen i Skåne Inledning Trafiken och dess inverkan på samhället har alltmer kommit i centrum för den politiska debatten. Utvecklingen tenderar nu allt snabbare att närma sig den punkt där de negativa effekterna väger tyngre än


Utskottsberedning: ------1990/91:TU24
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.