Inga-Lill Sjöblom (S)

Inga-Lill Sjöblom (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Titel Boendeassistent
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post inga-lill.sjoblom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Ardalan Shekarabi
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2020-08-24 – 2020-12-15
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-10-21 – 2020-05-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Extra suppleant 2019-10-21 – 2020-05-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Extra suppleant 2019-10-21 – 2020-05-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2020-09-03 – 2020-12-12
    • Extra suppleant 2019-10-21 – 2020-05-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19- (ersättare 191021-). Extra suppleant utbildningsutskottet 19-, civilutskottet 19- och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren/Fräsaren Karl-Gustaf Sjöblom.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2020/21:JuU2 30 september 2020 Utvidgad förundersökningsrätt för Tullverket
Debatt om förslag 2019/20:CU14 18 mars 2020 Konsumenträtt
Frågestund 21 november 2019 Frågestund

Förbättra förarutbildningen för mopedbil

Motion 2020/21:2189 av Pyry Niemi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2189 av Pyry Niemi m.fl. S Förbättra förarutbildningen för mopedbil Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förarutbildningen för mopedbil och tillkännager detta för regeringen. Motivering Enligt statistik från transportstyrelsen


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:2189 av Pyry Niemi m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2189 av Pyry Niemi m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Personalens hälsa får inte riskeras

Motion 2020/21:2054 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2054 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. S Personalens hälsa får inte riskeras Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att åter bygga upp beredskapslager av skyddsutrustning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2020/21:SoU14 2020/21:SoU9

Motion 2020/21:2054 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2054 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Enhet för att stävja fusk hos Försäkringskassan

Motion 2020/21:2034 av Joakim Sandell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2034 av Joakim Sandell m.fl. S Enhet för att stävja fusk hos Försäkringskassan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en ny enhet för utredning av brott enligt bidragsbrottslagen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: SfU

Motion 2020/21:2034 av Joakim Sandell m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2034 av Joakim Sandell m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se