Helena Storckenfeldt (M)

Helena Storckenfeldt (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 66
Titel Statsvetare.
Född år 1995
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.storckenfeldt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2021-12-09
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant trafikutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Organisationschefen Rudolf Antoni och sjuksköterskan Olivia Van Trump, f. Gougeon.
  • Utbildning

    Alpena High School, slutår 13. Statsvetarexamen, Göteborgs universitet 18. Master of Science, International Business, Hult International Business School 19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderata Ungdomsförbundet Kungsbacka 16-17. Ledamot, Särömoderaterna, 16-. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna Halland 17-18. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet Halland 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Väntetider för pass

Skriftlig fråga 2021/22:1386 av Helena Storckenfeldt (M)

Fråga 2021/22:1386 Väntetider för pass av Helena Storckenfeldt M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Ministern har mottagit ett flertal frågor angående de orimligt långa köerna för att införskaffa ett pass. Under covid-19-pandemin kritiserades Sverige för sin undermåliga krisberedskap. Nu får vi lära

Inlämnad: 2022-03-30 Svarsdatum: 2022-04-06 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1386 av Helena Storckenfeldt (M) (pdf, 86 kB)

Ryssland och Vattenfall

Skriftlig fråga 2021/22:1008 av Helena Storckenfeldt (M)

Fråga 2021/22:1008 Ryssland och Vattenfall av Helena Storckenfeldt M till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Vattenfall har valt att ingå i avtal med Tvel, ett dotterbolag till ryska helstatliga Rosatom. Genom detta samarbete delar man med sig av unik och känslig svensk kärnkraftsinformation till det ryska bolaget

Inlämnad: 2022-02-04 Svarsdatum: 2022-02-16 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1008 av Helena Storckenfeldt (M) (pdf, 89 kB)

Opinionsbildning inom biståndet

Skriftlig fråga 2021/22:686 av Helena Storckenfeldt (M)

Fråga 2021/22:686 Opinionsbildning inom biståndet av Helena Storckenfeldt M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Enligt en ny rapport från Sida vill över en tredjedel av det svenska folket minska eller helt avskaffa det svenska biståndet. Sidas generalsekreterare Carin Jämtins svar på detta är att siffrorna skulle se väldigt

Inlämnad: 2021-12-17 Svarsdatum: 2022-01-04 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2021/22:686 av Helena Storckenfeldt (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.