Fredrik Lundh Sammeli (S)

Fredrik Lundh Sammeli (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 240
Titel Officer
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864808
E-post fredrik.lundh.sammeli[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ordförande
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-02-16 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-08-15 – 2014-02-15
    • Ordinarie 2012-05-02 – 2013-08-14
    • Ledig 2011-11-23 – 2012-05-01
    • Ordinarie 2008-04-01 – 2011-11-22
    • Ledig 2007-08-20 – 2008-03-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2007-08-19
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Suppleant 2006-11-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-12-14 – 2022-09-26
    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14 och ordförande 14-. Suppleant justitieutskottet 06-10, civilutskottet 06-10 och miljö- och jordbruksutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 14-. Vice ordförande riksdagens tvärpolitiska Barnnätverk.
  • Föräldrar

    Ebbe Lundh och Chatrine Lundh, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapsprogrammet, Piteå, slutår 96. Militärhögskolan, Halmstad, slutår 99. Retorik och kretsloppslära, Luleå tekniska universitet och Umeå universitet 98-00.
  • Anställningar

    Officer, F 21 99-. Projektledare, nätverket 1 000 unga socialdemokrater 03-05.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, referensgruppen Föreningslagsutredningen (SOU 2010:90) och Namnlagsutredningen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Luleå 02-. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ordförande, miljönämnden 03-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förtroendevald, SSU på kommun- och distriktsnivå 99-05. Ordförande, SSU Norrbotten 02-05. Förtroendevald, Unga Örnar på kommun-, distrikts- och förbundsnivå 95-07. Förbundsordförande, Unga Örnar 07-16. Styrelseledamot, Officersförbundet F 21 01-03. Förtroendevald, Socialdemokraterna Norrbotten 00-06. Partidistriktsordförande, Socialdemokraterna Norrbotten 15-.
  • Bostadsort

    Luleå

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. S En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att öka hbtq-plus-kompetensen i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Lex Sarah inom skolan

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. S Lex Sarah inom skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om överväganden kring lex Sarah inom skolan för att komma till rätta med missförhållanden som kränkande behandling, trakasserier och diskriminering och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Internationell solidaritet - hbtq plus i hela världen

Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. S Internationell solidaritet hbtq plus i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara en stark röst för och försvara hbtq-plus-rättigheter i samtliga FN-organ och andra mellanstatliga


Utskottsberedning: CU KU SfU UU 2019/20:AU7 2019/20:UU2

Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se