Eva Wallin (KD)

Eva Wallin (KD)

Tidigare ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-05-22

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-03-08 – 2016-05-22
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2016-04-26 – 2016-05-22
    • Extra suppleant 2016-03-08 – 2016-04-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16 (ersättare 160308-160522). Extra suppleant kulturutskottet 16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 12 maj 2016 Frågestund
Debatt om förslag 2015/16:KrU10 14 april 2016 Kultur för alla
Debatt om förslag 2015/16:KrU8 14 april 2016 Folkbildning och spelfrågor
Frågestund 14 april 2016 Frågestund

med anledning av prop. 2015/16:138 Avgiftsfrihet för viss screening inom hälso- och sjukvården

Motion 2015/16:3383 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3383 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2015/16:138 Avgiftsfrihet för viss screening inom hälso- och sjukvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2015/16:138 Avgiftsfrihet för viss screening inom hälso- och sjukvården. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2015/16:SoU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2015/16:3383 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 114 kB) Motion 2015/16:3383 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 127 kB)

med anledning av prop. 2015/16:132 Mer film till fler – en sammanhållen filmpolitik

Motion 2015/16:3385 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3385 av Olof Lavesson m.fl. M, C, L, KD med anledning av prop. 2015/16:132 Mer film till fler en sammanhållen filmpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en ny och bred filmutredning och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2015/16:KrU11
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 9 avslag, 7 bifall,

Motion 2015/16:3385 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 61 kB) Motion 2015/16:3385 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 101 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se