Bengt Lindqvist (S)

Bengt Lindqvist (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-06-01 – 1995-12-31
    • Ledig 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1983-01-13 – 1985-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1985-09-30 – 1985-10-20
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-11-01 – 1992-11-27
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-15 – 1993-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-05-01 – 1993-05-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-12-31
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1993-05-07 – 1993-05-31
    • Suppleant 1993-03-15 – 1993-04-30
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1993-03-15 – 1993-04-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Fibromyalgi

Motion 1994/95:So449 av Bengt Lindqvist och Maj-Inger Klingvall (s)

Motion till riksdagen 1994/95:So449 av Bengt Lindqvist och Maj-Inger Klingvall s Fibromyalgi Fibromyalgi räknas idag till en av våra större folksjukdomar. Ca 2 av befolkningen har denna sjukdom, vilket betyder mellan 150.000 och 200.000 personer. Huvuddelen av dessa är kvinnor. Troligen finns ett mörkertal när det


Utskottsberedning: -1994/95:SoU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Levnadsvillkoren i Stockholms stad och län

Motion 1994/95:So267 av Bengt Lindqvist m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:So267 av Bengt Lindqvist m.fl. s Levnadsvillkoren i Stockholms stad och län Stockholmsregionen har många ansikten. Här bor 1,9 miljoner människor eller ca 20 av Sveriges befolkning. Stockholms län är den mest tätbefolkade regionen, samtidigt som tiotusentals människor bor i vad som kan


Utskottsberedning: --1994/95:SoU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Synskadade sjukgymnaster

Motion 1994/95:So266 av Bengt Lindqvist (s)

Motion till riksdagen 1994/95:So266 av Bengt Lindqvist s Synskadade sjukgymnaster I Sverige finns omkring 100 yrkesverksamma synskadade sjukgymnaster. Ett 70-tal av dessa är privatpraktiserande. Alla synskadade sjukgymnaster har i någon form erhållit yrkesinriktad hjälp av AMS med datorer, maskiner för textläsning


Utskottsberedning: -1994/95:SoU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se