Adam Marttinen (SD)

Adam Marttinen (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 287
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post adam.marttinen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2013-05-02 – 2013-08-25
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2013-05-03 – 2013-08-25
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2013-05-03 – 2013-08-25
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13 och 14- (ersättare 130502-130825). Ledamot justitieutskottet 14-. Extra suppleant socialutskottet 13 och kulturutskottet 13. Suppleant trafikutskottet 14-18 och EU-nämnden 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Tidsbegränsade vapenlicenser

Skriftlig fråga 2021/22:453 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2021/22:453 Tidsbegränsade vapenlicenser av Adam Marttinen SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Riksdagen har vid upprepade tillfällen riktat tillkännagivanden till regeringen om att slopa de så kallade femårslicenser som i dag finns kopplat till legalt vapeninnehav. Det finns sedan åtminstone

Inlämnad: 2021-12-02 Svarsdatum: 2021-12-15 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:453 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2021/22:42 Föreningsfrihet och terroristorganisationer

Motion 2021/22:4309 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4309 av Tobias Andersson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:42 Föreningsfrihet och terroristorganisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en revidering av föreningsfriheten för att möjliggöra förbud mot deltagande i,


Utskottsberedning: KU

Motion 2021/22:4309 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4309 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2021/22:46 Lättnader i tillståndsplikten för ljuddämpare

Motion 2021/22:4308 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4308 av Tobias Andersson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:46 Lättnader i tillståndsplikten för ljuddämpare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda att rätt till innehav av ljuddämpare ska föreligga om förutsättningar att ansöka


Utskottsberedning: 2021/22:JuU11

Motion 2021/22:4308 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4308 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se