Paul Lestander (-)

Paul Lestander (V)

Född år 1926
Avliden den 2 juni 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1989-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1989-01-29 – 1989-10-03
    • Ledig 1989-01-27 – 1989-01-28
    • Ordinarie 1988-03-01 – 1989-01-26
    • Ledig 1988-02-01 – 1988-02-29
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1988-01-31
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1989-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. (kompletteringspropositionen)

Motion 1988/89:N38 av Paul Lestander m. fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:N38 av Paul Lestander m. fl. vpk med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. kompletteringspropositionen I propositionen föreslår regeringen en rad anslag


Utskottsberedning: -1988/89:NU36
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:N38 av Paul Lestander m. fl. (vpk) (pdf, 54 kB)

med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m. m. (kompletteringspropositionen)

Motion 1988/89:N37 av Lars Werner m. fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:N37 av Lars Werner m. fl. vpk med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m. m. kompletteringspropositionen Ett av förslagen i finansplanen är frågan om en samordning


Utskottsberedning: ---1988/89:NU36
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:N37 av Lars Werner m. fl. (vpk) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. (kompletteringspropositionen)

Motion 1988/89:N39 av Paul Lestander (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:N39 av Paul Lestander vpk med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. kompletteringspropositionen När Tele-X-projektet presenterades för riksdagen motsatte


Utskottsberedning: -1988/89:NU36
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:N39 av Paul Lestander (vpk) (pdf, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.