Lars Svensk (KD)

Lars Svensk (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Uppsala län
Titel ingenjör
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1992-10-20 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:167 En effektivare fordonskontroll

Motion 1993/94:T53 av Rolf Clarkson m.fl. (m, c, kds, fp)

Motion till riksdagen 1993/94:T53 av Rolf Clarkson m.fl. m, fp, c, kds med anledning av prop. 1993/94:167 En effektivare fordonskontroll Inledning Regeringens förslag om förändringar av formerna för fordonskontrollen är i praktiskt taget alla delar bra. Regeringsförslaget är väl utformat för att tillfredsställa högt


Utskottsberedning: -1993/94:TU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Taiwans representationskontor i Stockholm

Motion 1993/94:U640 av Rolf Clarkson m.fl. (m, c, fp, kds, nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:U640 av Rolf Clarkson m.fl. m, fp, c, kds, nyd Taiwans representationskontor i Stockholm Taiwan styres enligt demokratiskt parlamentariskt styrelseskick i enlighet med fria och hemliga val. Den ekonomiska utvecklingen är en av de snabbaste bland staterna i Fjärran Östern och medför hög


Utskottsberedning: --1993/94:UU26
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Åtgärder mot dopning

Motion 1993/94:So447 av Lars Svensk (kds)

Motion till riksdagen 1993/94:So447 av Lars Svensk kds Åtgärder mot dopning Dopning har under senare år fått ett allt fastare grepp om våra ungdomar. Mediciner avsedda för djur samt cancermediciner hör till de preparat som brukas i stora doser. Det anses inte ovanligt att så stora doser som hundra gånger vad som


Utskottsberedning: ---1993/94:JuU19 1993/94:SoU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.