Larry Söder (KD)

Larry Söder (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 67
Titel Redovisningsekonom.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post larry.soder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-25 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2017-05-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14 och 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot skatteutskottet 15-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 15-, socialutskottet 15-, kulturutskottet 15-, utbildningsutskottet 15- och miljö- och jordbruksutskottet 15-.
  • Utbildning

    Ekonomisk linje samt påbyggnad till redovisningsekonom.
  • Anställningar

    Säljare.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ändringar i vattentjänstlagen

Interpellation 2018/19:149 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2018/19:149 Ändringar i vattentjänstlagen av Larry Söder KD till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP I juni 2016 tog kommunalrådet Björn-Owe Björk KD initiativ till en skrivelse till dåvarande bostadsminister Peter Eriksson rörande lagstiftning som kraftigt försvårade byggnation av bostäder. De

Inlämnad: 2019-03-21 Svarsdatum: 2019-05-13 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:149 av Larry Söder (KD) (pdf, 104 kB)

Fastighetsskatten

Interpellation 2018/19:148 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2018/19:148 Fastighetsskatten av Larry Söder KD till Finansminister Magdalena Andersson S Det råder osäkerhet på bostadsmarknaden, både bland köpare och säljare och de som ska bygga våra nya bostäder. Många oroar sig över hur skatterna på boende kommer att se ut i framtiden eftersom det i stor utsträckning

Inlämnad: 2019-03-21 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:148 av Larry Söder (KD) (pdf, 76 kB)

Oklara besked om kreditrestriktioner

Interpellation 2018/19:147 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2018/19:147 Oklara besked om kreditrestriktioner av Larry Söder KD till Statsrådet Per Bolund MP Flera mäklarkedjor, som Erik Olsson och Bjurfors, pekar på att både säljare och köpare känner en betydande osäkerhet inför politiska förändringar av spelreglerna på bostadsmarknaden. Det gäller framför allt

Inlämnad: 2019-03-21 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2018/19:147 av Larry Söder (KD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.