Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Agneta Brendt (S)

Agneta Brendt (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel lärare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-04-13 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-03-04 – 1996-03-23
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-03-23 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-10-05 – 1999-04-12
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Suppleant 1996-04-19 – 1996-09-16
    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1996-03-06 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-02-08 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Myndigheten för Sveriges nätuniversitet

Motion 2001/02:Ub544 av Kenth Högström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub544 av Kenth Högström m.fl. s Myndigheten för Sveriges nätuniversitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utveckling av högskolan i Gävleborg och Hälsingland. Motivering I Gävleborgs län finns lång erfarenhet av distansutbildning


Utskottsberedning: 2001/02:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Utsatta unga kvinnor

Motion 2001/02:Ub522 av Inger Segelström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub522 av Inger Segelström m.fl. s Utsatta unga kvinnor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av ökat stöd till utsatta unga kvinnor samt kunskap om deras situation hos lärare, socialtjänst, vårdpersonal, polis m.fl.


Utskottsberedning: 2001/02:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Patientnära forskning och jämställdhet

Motion 2001/02:Ub521 av Eva Arvidsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub521 av Eva Arvidsson m.fl. s Patientnära forskning och jämställdhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att bedömningskommittéerna för fördelning av statliga medel för klinisk, patientnära forskning skall


Utskottsberedning: 2001/02:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.