Walburga Habsburg Douglas (M)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Södermanlands län
Titel
Jurist/Journalist
Född år
1958
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2013-06-29 – 2014-09-29
Ledig
2012-11-16 – 2013-06-28
Ordinarie
2006-10-02 – 2012-11-15

Utrikesutskottet

Ledamot
2010-10-12 – 2014-09-29
Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04

Skatteutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

Deputerad
2007-03-27 – 2009-05-06

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Deputerad
2014-04-15 – 2014-06-12
Deputerad
2011-11-24 – 2011-12-14
Deputerad
2011-09-20 – 2011-09-21
Deputerad
2011-06-16 – 2011-06-17
Deputerad
2010-11-23 – 2010-12-15
Suppleant
2009-11-12 – 2009-12-09
Suppleant
2009-02-12 – 2009-03-12
Deputerad
2008-11-20 – 2008-12-19
Suppleant
2007-10-18 – 2008-06-18
Suppleant
2007-03-22 – 2007-06-01
Suppleant
2006-10-10 – 2006-10-13

EU-nämnden

Suppleant
2010-10-12 – 2014-09-29

OSSE-delegationen

Ledamot
2010-10-19 – 2010-10-19
Ordförande
2006-10-26 – 2014-09-29
Ledamot
2006-10-17 – 2006-10-25

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter