Martin Westmont (SD)
Tjänstgörande riksdagsledamot
- Parti
- Sverigedemokraterna
- Valkrets
- Stockholms kommun, plats 317
- Född år
- 1978
- Adress
- Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Aktuella uppdrag
Riksdagsledamot
Ordinarie
Konstitutionsutskottet
Suppleant
EU-nämnden
Ledamot
Alla uppdrag
Riksdagsledamot
- Ordinarie
- 2022-10-12 – 2026-09-21
Civilutskottet
- Ledamot
- 2022-10-14 – 2024-09-11
Konstitutionsutskottet
- Suppleant
- 2024-09-11 – 2026-09-21
EU-nämnden
- Ledamot
- 2022-10-14 –
Biografi
Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.
Uppdrag inom riksdag och regering
Riksdagsledamot 22–. Ledamot civilutskottet 22– och EU-nämnden 22–.
Föräldrar
Grafikern Björn Myrén och barnskötaren Monika Myrén, f. Eriksson.
Utbildning
Gymnasieskola, ekonomi & administration, Fredrika Bremergymnasiet, slutår 97. Universitetsstudier, konstvetenskap och statsvetenskap, Stockholms universitet 01.
Kommunala uppdrag
Kommunfullmäktig Stockholm 14–22. Ersättare kommunstyrelsen 20–22. Ledamot arbetsmarknadsnämnden 18–22, utbildningsnämnden 18–22, stadsbyggnadsnämnden 20 och Södermalms stadsdelsnämnd 21–.
Uppdrag inom förenings- och näringsliv
Ordförande Södermalm-Enskede, Sverigedemokraterna i Stockholms stad 22–.
Sagt och gjort
Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.
Riksdagens arbetsformer
Betänkande 2024/25:KU14
Riksdagen sa ja till ett förslag om att låta en utredning se över förutsättningarna för att säkerställa genomförandet av sammanträden i kammaren och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen.
Riksdagen sa också nej till cirka 40 förslag om riksdagens arbetsformer i motioner från den allmänna motionstiden 2024 och hänvisar bland annat till pågående utredningsarbete.
Förslagen handlar bland annat om riksmötets öppnande, placeringen i riksdagens plenisal, motionsrätten, en utredning om oppositionens ställning samt riksdagsledamöternas ekonomiska villkor.
- Behandlade dokument
- 33
- Förslagspunkter
- 17
- Reservationer
- 7
- Anföranden och repliker
- 8, 44 minuter
- Justering
- 2025-01-30
- Bordläggning
- 2025-02-10
- Debatt
- 2025-02-11
- Beslut
- 2025-02-13
Granskning av statsrådens tjänsteutövning och regeringsärendenas handläggning
Betänkande 2024/25:KU10
Konstitutionsutskottet, KU, har granskat delar av regeringens och ministrarnas administrativa arbete. Här följer ett urval av granskningen.
Som en del i granskningen har utskottet gått igenom regeringsprotokoll från 2023. Utskottet framhåller vikten av att författningar meddelas i god tid innan de börjar gälla för att både enskilda och myndigheter som berörs ska få möjlighet att anpassa sig efter de kommande förändringarna. Utskottet konstaterar att myndigheternas behov visserligen också delvis kan tillgodoses genom att de deltar i beredningen och hålls underrättade underhand av Regeringskansliet. Utskottet framhåller samtidigt vikten av att detta sker i de fall en författning som påverkar en myndighet börjar gälla nära inpå att beslutet har fattats.
Granskningen av vissa förvaltningsärenden har omfattat överklaganden av beslut om att bilda eller utvidga naturreservat. Granskningen har rört handläggningstid och andra förvaltningsrättsliga aspekter av handläggningen. Handläggningstiderna är långa i flera av ärendena i granskningen. Utskottet har förståelse för att flera ärenden har krävt omfattande utredningsåtgärder och svåra avvägningar. Det finns dock ärenden som har lång handläggningstid utan att de synbara utredningsåtgärderna har varit särskilt omfattande. Utskottet anser att handläggningstiden borde kunnat vara kortare i några ärenden. Långa handläggningstider medför inte bara osäkerhet för de inblandade utan kan även leda till personliga och ekonomiska förluster.
Utskottet har också på nytt granskat utnämningsmakten. Granskningen är som tidigare inriktad på politisk bakgrund respektive kön. Även så kallade öppna rekryteringsförfaranden och förekomsten av förflyttningar av myndighetschefer uppmärksammas. Granskningen visar att andelen utnämnda myndighetschefer i Sverige med politisk bakgrund har legat mer eller mindre konstant sedan 2006 (omkring en femtedel eller lägre). Även bland utnämnda chefer för utlandsmyndigheterna har andelen med politisk bakgrund varit i stort sett densamma (omkring 10 procent eller lägre). Utskottet står fast vid sin tidigare uppfattning, att politisk bakgrund inte ska vara diskvalificerande vid tillsättningen så länge beslutet bygger på sakliga grunder såsom förtjänst och skicklighet. När det gäller kön konstaterar utskottet att andelen kvinnor sedan flera år har legat omkring eller strax under hälften. Utskottet ser positivt på att andelen kvinnor har ökat över tid så att könsfördelningen numera är mer jämn. Granskningen visar också att öppna rekryteringsförfaranden tillämpas i stor utsträckning. I fråga om omförordnande och förflyttningar framhåller utskottet i likhet med tidigare vikten av att beakta vilken dokumentation som kan behövas i dialogen med myndighetschefen.
En annan granskning har gällt propositionsavlämnandet. I granskningen uppmärksammas tiden mellan bordläggningen av en proposition och datumet för lagförslagets ikraftträdande samt förekomsten av förkortad motionstid under riksmötena 2011/12–2023/24. Utskottet noterar en ökning vid tiden för covid-19-pandemin och Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina, av både antalet propositioner som bordlagts kortare tid än 85 dagar före föreslaget ikraftträdande och antalet propositioner som behandlats med förkortad motionstid. Efter pandemin är antalet propositioner som lämnas sent inte påtagligt större än före pandemin men de lämnas senare än före pandemiutbrottet. Utskottet har förståelse för att det i vissa fall kan finnas skäl för brådskande beredning men vill på nytt understryka att det behovet åtminstone i viss utsträckning bör kunna undvikas genom kontinuerlig omvärldsbevakning och god framförhållning och beredskap. Utskottet tar även upp vikten av goda kunskaper i Regeringskansliet om tidsåtgång för riksdagens arbetsprocesser.
Även politiska samordningsfunktioner inom Regeringskansliet över tid har granskats. Utskottet konstaterar att den nu aktuella perioden (2014–2024) kännetecknas av en högre grad av kontinuitet jämfört med tidigare. Samordningen är förlagd till Statsrådsberedningen, och dess arbetsformer framgår av en promemoria som har uppdaterats under varje statsminister. Vidare uppmärksammas systemet med kollektivt fattade regeringsbeslut, som enligt utskottet har stora fördelar. Inom Regeringskansliet tillämpas både delning och gemensam beredning. Granskningen visar att den gemensamma beredningen av ett ärende ska vara slutförd innan det samordnas och det anses viktigt att den politiska samordningen hålls skild från sakberedningen av ett ärende. Utskottet anser att detta är en god ordning.
Statsråds användande av sociala medier har också granskats. Statsrådens kommunikation sker i dag genom sociala medier i större utsträckning än tidigare. Att använda egna konton i rollen som statsråd kan enligt utskottet innebära särskilda utmaningar när det gäller att bedöma i vilken utsträckning det utgör ett led i tjänsteutövningen. Utskottet framhåller vikten av att statsråden i så stor utsträckning som det är möjligt tydliggör detta vid användandet av egna konton i sociala medier. Utskottet uttalar också bland annat att det bör säkerställas att officiell information från regeringen regelmässigt kommuniceras i regeringens kommunikationskanaler och att statsrådens egna konton i sociala medier används som komplement.
Utskottet har också genomfört en övergripande granskning av det konsulära stödet till frihetsberövade utomlands. Antalet inkomna ärenden har sedan 2010 varierat mellan cirka 210 och 460 per år. Regeringskansliets bedömning är att antalet komplicerade ärenden har ökat och att det beror på omvärldsläget och att fler svenskar reser utomlands. Utskottet konstaterar att ärenden om konsulärt stöd till frihetsberövade utomlands är av rättslig natur, men det kan även finnas en utrikespolitisk dimension som påverkar hur de hanteras. Vissa ärenden bedöms utifrån omständigheter vara särskilt komplicerade och av dem behöver vissa tas upp på politisk nivå. Enligt utskottet är det angeläget att utrikesförvaltningens organisation är rustad för att med kort varsel kunna involvera den politiska nivån.
Slutligen har utskottet granskat myndigheters underrättelser om införlivande av EU-rättsakter. Granskningen visar att regeringen får denna information på olika sätt. Det kan ske enligt förordningen om vissa skyldigheter för myndigheter vid ett medlemskap i Europeiska unionen. Ett annat sätt är att informationen ges i den årliga förteckningen över föreskrifter som myndigheterna ska lämna till regeringen enligt författningssamlingsförordningen. Ytterligare ett sätt är att departementen följer myndigheternas författningsarbete och därigenom får informella underrättelser om de myndighetsföreskrifter som beslutas. Granskningen visar dock att förutsättningarna är olika mellan departementen genom att mängden EU-rättsakter som införlivas eller kompletteras genom myndighetsföreskrifter varierar. På grund av detta framstår det som naturligt att vissa skillnader i hur myndigheterna informerar regeringen kan uppkomma.
- Anföranden och repliker
- 8, 68 minuter
- Justering
- 2024-12-12
- Bordläggning
- 2025-01-21
- Debatt
- 2025-01-22
En tillförlitlig, konkurrenskraftig och hållbar svensk AI-politik
Motion 2024/25:1424 av Thomas Morell m.fl. (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:1424 av Thomas Morell m.fl. SD En tillförlitlig, konkurrenskraftig och hållbar svensk AI-politik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör agera för att utarbeta en nationell AI-plan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen- Inlämnad
- 2024-10-02
- Förslag
- 11
- Utskottsberedning
- 2024/25:TU12 2024/25:UbU10
Granskning
Motion 2024/25:1374 av Matheus Enholm m.fl. (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:1374 av Matheus Enholm m.fl. SD Granskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur statsråd som åsidosatt sin tjänsteplikt effektivare kan utkrävas ansvar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som- Inlämnad
- 2024-10-02
- Förslag
- 4
- Utskottsberedning
- 2024/25:KU16
En behövlig myndighetsöversyn
Motion 2024/25:1380 av Matheus Enholm m.fl. (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:1380 av Matheus Enholm m.fl. SD En behövlig myndighetsöversyn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om aktivistiska och opinionsdrivande tjänstemän och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om- Inlämnad
- 2024-10-02
- Förslag
- 5
- Utskottsberedning
- 2024/25:FiU25 2024/25:KU16 2024/25:KU23 2024/25:KU25
Kommunpolitik
Motion 2024/25:1379 av Matheus Enholm m.fl. (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:1379 av Matheus Enholm m.fl. SD Kommunpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kommunal verksamhet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett tydligare förbud mot otillbörlig särbehandling- Inlämnad
- 2024-10-02
- Förslag
- 6
- Utskottsberedning
- 2024/25:KU25 2024/25:KU26
Några valfrågor
Motion 2024/25:1377 av Matheus Enholm m.fl. (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:1377 av Matheus Enholm m.fl. SD Några valfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om id-kontroller i anslutning till de allmänna valen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om nationella- Inlämnad
- 2024-10-02
- Förslag
- 8
- Utskottsberedning
- 2024/25:KU13 2024/25:KU16 2024/25:KU26
Grundlag
Motion 2024/25:1375 av Matheus Enholm m.fl. (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:1375 av Matheus Enholm m.fl. SD Grundlag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ny programskrivning i grundlagen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reversera sentida grundlagsrevisioners- Inlämnad
- 2024-10-02
- Förslag
- 8
- Utskottsberedning
- 2024/25:KU16 2024/25:KU25
Språkvård i riksdagen
Motion 2024/25:1378 av Matheus Enholm m.fl. (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:1378 av Matheus Enholm m.fl. SD Språkvård i riksdagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att riksdagsstyrelsen ska arbeta fram riksdagsspecifika styrdokument för riksdagens interna och externa bruk som tydligt bevarar och betonar det svenska- Inlämnad
- 2024-10-02
- Förslag
- 2
- Utskottsberedning
- 2024/25:KU14
- Riksdagsbeslut
- (2 yrkanden): 2 avslag
Konservativ politik för samtid och framtid
Motion 2024/25:1376 av Matheus Enholm m.fl. (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:1376 av Matheus Enholm m.fl. SD Konservativ politik för samtid och framtid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återinföra monarkens uppgift att utse regering och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs- Inlämnad
- 2024-10-02
- Förslag
- 10
- Utskottsberedning
- 2024/25:KU14 2024/25:KU16 2024/25:KU8
- Riksdagsbeslut
- (10 yrkanden): 4 avslag, 6 saknar beslutsinformation
Kommuners möjlighet att bli leverantörer åt Arbetsförmedlingen
Motion 2024/25:364 av Martin Westmont (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:364 av Martin Westmont SD Kommuners möjlighet att bli leverantörer åt Arbetsförmedlingen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en lagändring för att möjliggöra för kommuner att verka som leverantörer åt Arbetsförmedlingen och tillkännager- Inlämnad
- 2024-09-24
- Förslag
- 1
- Utskottsberedning
- 2024/25:AU6
Trygghetsbelysning som redskap i den situationella brottspreventionen
Motion 2024/25:310 av Martin Westmont (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:310 av Martin Westmont SD Trygghetsbelysning som redskap i den situationella brottspreventionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör arbeta mer med den situationella brottspreventionen med hjälp av trygghetsbelysning och- Inlämnad
- 2024-09-24
- Förslag
- 1
- Utskottsberedning
- 2024/25:JuU15
Ökad ljussättning på statliga byggnadsverk
Motion 2024/25:305 av Martin Westmont (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:305 av Martin Westmont SD Ökad ljussättning på statliga byggnadsverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att öka ljussättningen på statliga byggnadsverk och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sveriges vackra natur- Inlämnad
- 2024-09-24
- Förslag
- 1
- Utskottsberedning
- 2024/25:KrU5
Ett svenskt språkmuseum
Motion 2024/25:309 av Martin Westmont (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:309 av Martin Westmont SD Ett svenskt språkmuseum Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning avseende kostnader samt praktiskt genomförande av ett svenskt språkmuseum och tillkännager detta för regeringen. Motivering- Inlämnad
- 2024-09-24
- Förslag
- 1
- Utskottsberedning
- 2024/25:KrU5
Kulturmärkning av gamla dricksvattenfontäner
Motion 2024/25:312 av Martin Westmont (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:312 av Martin Westmont SD Kulturmärkning av gamla dricksvattenfontäner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en kulturmärkning av dricksvattenfontäner som är 40 år eller äldre och tillkännager detta för regeringen. Motivering Dricksvattenfontäner- Inlämnad
- 2024-09-24
- Förslag
- 1
- Utskottsberedning
- 2024/25:KrU5
Införande av straff för glorifiering av terrordåd
Motion 2024/25:362 av Martin Westmont (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:362 av Martin Westmont SD Införande av straff för glorifiering av terrordåd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda införandet av en lag som gör det straffbart att glorifiera terrordåd i Sverige och tillkännager detta för regeringen.- Inlämnad
- 2024-09-24
- Förslag
- 1
- Utskottsberedning
- 2024/25:JuU13
Kredit för svenska medborgare som erhåller försörjningsstöd
Motion 2024/25:308 av Martin Westmont (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:308 av Martin Westmont SD Kredit för svenska medborgare som erhåller försörjningsstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheterna att införa ett system där de som uppbär försörjningsstöd får stödet eller delar av stödet utbetalat- Inlämnad
- 2024-09-24
- Förslag
- 1
- Utskottsberedning
- 2024/25:SoU18
Minskad köbildning och ökad trafiksäkerhet på E20 sträckan Södertälje–Stockholm
Motion 2024/25:302 av Martin Westmont och Robert Stenkvist (båda SD)
Motion till riksdagen 2024/25:302 av Martin Westmont och Robert Stenkvist båda SD Minskad köbildning och ökad trafiksäkerhet på E20 sträckan SödertäljeStockholm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Trafikverket bör ges i uppdrag att utreda hur man ska kunna motverka- Inlämnad
- 2024-09-24
- Förslag
- 1
- Utskottsberedning
- 2024/25:TU5
- Riksdagsbeslut
- (1 yrkande): 1 avslag
Obligatoriska besök hos elevhälsan för alla elever på högstadiet och gymnasiet
Motion 2024/25:311 av Martin Westmont (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:311 av Martin Westmont SD Obligatoriska besök hos elevhälsan för alla elever på högstadiet och gymnasiet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör överväga att införa obligatoriska besök hos elevhälsan för alla elever som är- Inlämnad
- 2024-09-24
- Förslag
- 1
- Utskottsberedning
- 2024/25:UbU11
Säkerhetsprövning av utländska medborgare som deltar på utbildningar rörande cybersäkerhet
Motion 2024/25:306 av Martin Westmont (SD)
Motion till riksdagen 2024/25:306 av Martin Westmont SD Säkerhetsprövning av utländska medborgare som deltar på utbildningar rörande cybersäkerhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utföra säkerhetsprövningar av utländska medborgare som deltar på svenska utbildningar- Inlämnad
- 2024-09-24
- Förslag
- 1
- Utskottsberedning
- 2024/25:UbU14