Irene Oskarsson (KD)

Tidigare ersättare

Parti
Kristdemokraterna
Valkrets
Jönköpings län
Titel
Diakoniassistent
Född år
1965
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Statsrådsersättare
2006-10-06 – 2014-09-29

Miljö- och jordbruksutskottet

Ledamot
2010-10-12 – 2014-09-29
Ledamot
2009-01-16 – 2010-10-04
Suppleant
2006-10-10 – 2009-01-16

Trafikutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Försvarsutskottet

Suppleant
2010-10-12 – 2014-09-29
Suppleant
2009-02-09 – 2010-10-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant
2009-02-12 – 2009-03-12

EU-nämnden

Suppleant
2009-01-15 – 2014-09-29

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Filter