Helene Petersson i Stockaryd (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Jönköpings län
Titel
Fritidspedagog/Skolledare.
Född år
1956
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2004-10-01 – 2018-09-24

Riksdagsledamot

Ersättare
2002-09-30 – 2004-09-30

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2014-10-07 – 2018-09-24
Ledamot
2010-10-12 – 2014-09-29
Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02

Justitieutskottet

Ledamot
2014-10-07 – 2018-09-24

Utbildningsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2007-01-17 – 2010-10-04

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2010-10-19 – 2014-09-29

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

Deputerad
2007-03-27 – 2009-05-06
Deputerad
2003-02-18 – 2003-11-20

Riksdagens överklagandenämnd

Ledamot
2006-10-17 – 2014-10-14

Valprövningsnämnden

Ledamot
2011-04-06 – 2015-02-18
Suppleant
2007-01-18 – 2011-04-05

Krigsdelegationen

Ledamot
2014-10-14 – 2018-09-24

Valberedningen

Suppleant
2014-09-29 – 2018-09-24

Besvärsnämnden

Ledamot
2002-10-15 – 2003-07-01

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 02- (statsrådsersättare 020930-040930). Ledamot konstitutionsutskottet 02-14, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 03 och 07-09 och justitieutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 02-06, miljö- och jordbruksutskottet 07-10, arbetsmarknadsutskottet 10-14 och konstitutionsutskottet 14-. Ledamot riksdagens besvärsnämnd/överklagandenämnden 02-03 och 06-14, valprövningsnämnden 11-15 och krigsdelegationen 14-. Suppleant Valprövningsnämnden 07-11 och valberedningen 14-.

Föräldrar

Verktygsmakaren Nils Francke och lågstadieläraren Marianne Carlsson.

Utbildning

Gymnasieskola, Njudungs gymnasieskola, slutår 75. Fritidspedagog 77. Statens skolledarutbildning 00.

Anställningar

Fritidspedagog, Vetlanda kommun 79-86. Fritidspedagog/områdeschef, Sävsjö kommun 86-96. Skolledare, Sävsjö kommun 96-.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Styrelseledamot, Förvaltningsstiftelsen för SVT, SR och UR 04-. Ledamot, Presstödsnämnden 03-14. Ledamot, polisens personalansvarsnämnd PAN 15-.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Sävsjö 88-. Ledamot, kommunstyrelsen 89-94 och 99-02, ledamot arbetsutskottet 99-02. Ledamot, fritidsnämnden 80-85, ordförande 83-85.

Bostadsort

Stockaryd

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Debatt om förslag, Granskning av grönbok om förberedelse för en helt konvergerad audiovisuell värld

    Granskning av grönbok om förberedelse för en helt konvergerad audiovisuell värld

    Utlåtande 2012/13:KU26

    Konstitutionsutskottet, KU, har granskat ett dokument från EU-kommissionen om förberedelse för en helt konvergerad audiovisuell värld. Gränserna suddas snabbt ut mellan välkända konsumtionsmönster för tv-sändningar och efterfrågestyrda tjänster som levereras till datorer. Kommissionen vill inleda en bred allmän diskussion om konsekvenserna av den pågående omvandlingen.

    KU konstaterar att den svenska grundlagens bestämmelser om etableringsfrihet innebär begränsade möjligheter att reglera beställ-tv, som vanligen tillhandahålls genom tråd. Enligt KU måste det allmänna eftersträva att radiofrekvenserna används på ett sätt som leder till största möjliga yttrandefrihet och informationsfrihet. Tvingande regler som innebär att svenska myndigheter ska blockera eller kräva att Internetleverantörer blockerar webbsidor med visst innehåll är svåra att förena med informationsfriheten och den svenska tryck- och yttrandefrihetslagstiftningen. KU framhåller i stället lösningar som bygger på frivillighet.

    Riksdagen lade utlåtandet till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet. Därefter skickades utlåtandet för kännedom till EU-kommissionen och till Regeringskansliet.

    Förslagspunkter
    1
    Anföranden och repliker
    2, 10 minuter
    Beredning
    2013-05-28
    Justering
    2013-06-11
    Datum
    2013-06-11
    Debatt
    2013-06-18
    Beslut
    2013-06-19
  • Stillbild från Debatt om förslag, Granskningsbetänkande

    Granskningsbetänkande

    Betänkande 2012/13:KU20

    Konstitutionsutskottet, KU, är klart med sin årliga granskning av regeringen. I år har KU behandlat 21 anmälningar från riksdagsledamöterna. En anmälning handlar om militärt samarbete med Saudiarabien. Enligt KU finns det ingenting som styrker att någon i regeringen eller Regeringskansliet skulle ha varit delaktig i eller godkänt beslutet om att bilda bolaget STTI, om dess finansiering eller roll i projektet med att bygga en vapenfabrik i Saudiarabien. Dock har det sedan åtminstone våren 2009 funnits information i Regeringskansliet om förekomsten av bolaget SSTI och dess roll i projektet. KU menar att Försvarsdepartementet borde ha följt händelseutvecklingen noga, men att departementet i stället sköt frågan ifrån sig och gav de inblandade myndigheterna i uppgift att lösa situationen. Granskningen visar enligt KU på allvarliga brister som i förlängningen har skadat Sveriges internationella relationer.

    KU kritiserar också Näringsdepartementets hantering av en begäran om att ta del av allmänna handlingar. Att en myndighet under pågående beredning på eget initiativ lämnar ut en begärd handling till andra än den som begärt ut handlingen kan enligt KU starkt ifrågasättas. Näringsminister Annie Lööf (C) är ytterst ansvarig för hur ärendet hanterades. Utskottet påpekar också att statsminister Fredrik Reinfeldt (M) har ett övergripande ansvar. Utskottet är även kritiskt till att näringsministern lämnat felaktiga uppgifter till KU under en utfrågning.

    I övriga granskningsärenden har KU bland annat kommit fram till följande:

    • Regeringens beredning av besparingar inom försvarets materielförsörjning uppvisar brister. Bland annat har vissa handlingar inte diarieförts i Regeringskansliet och uppgifter från Försvarsmakten har lagts till i ärendet utan att det har dokumenterats.
    • Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth (M) hade inte haft för avsikt att försöka påverka länsstyrelsen i Skåne genom det brev hon skickade till landshövdingen. Men den opinionsyttring som skickades vidare av kulturministern hanterades i en annan ordning än den ordinarie. Utskottet anser att alla inkommande brev och skrivelse med samma typ av innehåll bör behandlas på ett likartat sätt oavsett vem som är avsändare.
    • Det råder olika meningar om landsbygdsminister Eskil Erlandsson (C) i ett telefonsamtal har avrått Skogsstyrelsens generaldirektör från att delta i en konferens. Informella kontakter mellan regeringen och de statliga myndigheterna är viktiga men de bör vara inriktade på information, inte styrning.
    • Regeringen har inte brutit mot Sveriges folkrättsliga åtaganden genom att Sveriges bidrag till det internationella klimatarbetet tas från biståndsbudgeten. Regeringen bör dock överväga att förtydliga detta för riksdagen, till exempel i budgetpropositionen.
    • I hanteringen av två svenska medborgare som lämnats ut från Djibouti till USA har regeringen och Utrikesdepartementet uppfyllt de krav som kan ställas.
    • När det gäller utrikesminister Carl Bildts (M) agerande med anledning av ett ärende hos Kronofogden om att genomföra ett beslut om försäljning av utländsk egendom påminner KU om att en minister bör vara försiktig med uttalanden som rör myndighetsutövning. Samtidigt kan utrikesministern och Utrikesdepartementet i viss utsträckning, som ett led i informationen, lämna sin bedömning av en aktuell sakfråga.
    • Under förhandlingarna om ett EU-direktiv om administrativt samarbete på skatteområdet har Finansdepartementet inte fullt ut förutsett vilka konsekvenser bestämmelserna skulle få för den svenska meddelarfriheten. Det är viktigt att de som företräder Sverige i EU-förhandlingar har tillräcklig kompetens i de konstitutionella frågorna.

    Riksdagen lade KU:s granskning till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

    Anföranden och repliker
    124, 113 minuter
    Beredning
    2012-09-20
    Justering
    2013-06-04
    Datum
    2013-06-11
    Debatt
    2013-06-18
    Beslut
    2013-06-19
  • med anledning av prop. 2012/13:153 Kommunal medfinansiering av statlig sjöfartsinfrastruktur

    Motion 2012/13:K5 av Björn von Sydow m.fl. (S)

    Motion till riksdagen 2012/13:K5 av Björn von Sydow m.fl. (S) med anledning av prop. 2012/13:153 Kommunal medfinansiering av statlig sjöfartsinfrastruktur S36002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen (2009:47) om vissa kommunala befogenheter. Motivering Sedan
    Inlämnad
    2013-06-05
    Förslag
    1
    Datum
    2013-06-11
    Utskottsberedning
    2013/14:KU2
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Stillbild från Debatt om förslag, Kränkande fotografering

    Kränkande fotografering

    Betänkande 2012/13:JuU21

    Det nya brottet kränkande fotografering införs i lagen från den 1 juli 2013. Det innebär att det blir förbjudet att i hemlighet fotografera eller filma någon som befinner sig i sin privata miljö eller på en annan plats som är avsedd att vara privat, på en toalett, i ett omklädningsrum eller liknande. För att en fotografering ska vara straffbar krävs också att den sker utan tillåtelse från den som blir fotograferad. Straffet blir böter eller fängelse i högst två år.

    En fotografering ska inte räknas som brottslig om den är försvarlig med tanke på syfte och sammanhang. Det kan till exempel handla om en fotografering som utgör ett journalistiskt nyhetsarbete. Bestämmelsen ska inte heller gälla den som fotograferar någon inom ramen för en myndighets verksamhet. För att avgöra om en fotografering är försvarlig ska en helhetsbedömning göras i det enskilda fallet.

    Behandlade dokument
    4
    Förslagspunkter
    2
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    13, 60 minuter
    Beredning
    2013-03-12
    Justering
    2013-05-16
    Datum
    2013-05-17
    Debatt
    2013-05-29
    Beslut
    2013-05-29
  • Stillbild från Interpellationsdebatt, Transport av frihetsberövade

    Transport av frihetsberövade

    Interpellation 2012/13:320 av Petersson i Stockaryd, Helene (S)

    den 7 mars Interpellation 2012/13:320 Transport av frihetsberövade av Helene Petersson i Stockaryd (S) till justitieminister Beatrice Ask (M) Regeringen beslutade den 12 mars 2009 att tillkalla en särskild utredare med uppdrag att göra en översyn av verksamheten med transporter av frihetsberövade personer (dir.
    Inlämnad
    2013-03-07
    Besvarare
    Beatrice Ask (M)
  • Skydd mot hets för transpersoner

    Skriftlig fråga 2012/13:340 av Petersson i Stockaryd, Helene (S)

    den 27 februari Fråga 2012/13:340 Skydd mot hets för transpersoner av Helene Petersson i Stockaryd (S) till justitieminister Beatrice Ask (M) Den 23 augusti 2012 lämnade Yttrandefrihetskommittén sitt slutbetänkande En översyn av tryck- och yttrandefriheten (SOU 2012:55) till justitieminister Beatrice Ask. Man
    Inlämnad
    2013-02-27
    Besvarare
    Beatrice Ask (M)
  • E10 i Sverige

    Skriftlig fråga 2012/13:248 av Petersson i Stockaryd, Helene (S)

    den 16 januari Fråga 2012/13:248 E10 i Sverige av Helene Petersson i Stockaryd (S) till statsrådet Anna-Karin Hatt (C) Flera av Europas och världens länder, bland annat Tyskland, Finland, Angola och Kina, kör på E10 sedan länge, alltså bensin med 10 procent etanol. Nästan alla bilar kan drivas med E10, vars etanol
    Inlämnad
    2013-01-16
    Besvarare
    Anna-Karin Hatt (C)
  • Skyddet av svenska produktionsenheter

    Skriftlig fråga 2012/13:241 av Petersson i Stockaryd, Helene (S)

    den 10 januari Fråga 2012/13:241 Skyddet av svenska produktionsenheter av Helene Petersson i Stockaryd (S) till näringsminister Annie Lööf (C) Jönköpings län har drabbats av ett stort antal varsel och uppsägningar på grund av konjunkturnedgången, men också för att företagsledningar har valt att flytta verksamheten
    Inlämnad
    2013-01-10
    Besvarare
    Annie Lööf (C)
  • Yrkeshögskolorna

    Skriftlig fråga 2012/13:240 av Petersson i Stockaryd, Helene (S)

    den 10 januari Fråga 2012/13:240 Yrkeshögskolorna av Helene Petersson i Stockaryd (S) till statsrådet Nyamko Sabuni (FP) Det händer mycket på arbetsmarknaden, framför allt i negativ riktning. I Jönköpings län har framför allt träindustrin drabbats av många varsel, men samtidigt vet vi att den dag konjunkturen
    Inlämnad
    2013-01-10
    Besvarare
    Nyamko Sabuni (FP)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt, Varsel och neddragningar inom dagspressen

    Varsel och neddragningar inom dagspressen

    Interpellation 2012/13:82 av Petersson i Stockaryd, Helene (S)

    den 1 november Interpellation 2012/13:82 Varsel och neddragningar inom dagspressen av Helene Petersson i Stockaryd (S) till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth (M) Den ekonomiska krisen gör nu sig alltmer påmind runt om i Sverige. Det är inte bara exportföretagen som drabbas av återkommande varsel
    Inlämnad
    2012-11-01
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • med anledning av prop. 2012/13:25 Investeringar för ett starkt och hållbart transportsystem

    Motion 2012/13:T9 av Christer Engelhardt m.fl. (S)

    Motion till riksdagen 2012/13:T9 av Christer Engelhardt m.fl. (S) med anledning av prop. 2012/13:25 Investeringar för ett starkt och hållbart transportsystem S7501 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att anslag för Gotlandstrafiken flyttas från
    Inlämnad
    2012-11-07
    Förslag
    3
    Datum
    2012-10-25
    Utskottsberedning
    2012/13:TU2
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): 3 avslag
  • Kooperativ äldreomsorg

    Motion 2012/13:So564 av Christina Karlsson m.fl. (S)

    Motion till riksdagen 2012/13:So564 av Christina Karlsson m.fl. (S) Kooperativ äldreomsorg S35166 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förbättrade möjligheter för kooperativa lösningar inom äldreomsorgen. Motivering Allt fler vill starta eget
    Inlämnad
    2012-10-05
    Förslag
    1
    Datum
    2012-10-05
    Utskottsberedning
    2012/13:SoU12
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Kooperativ hyresrätt

    Motion 2012/13:C428 av Kerstin Engle m.fl. (S)

    Motion till riksdagen 2012/13:C428 av Kerstin Engle m.fl. (S) Kooperativ hyresrätt S9074 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att främja utvecklingen av upplåtelseformen kooperativ hyresrätt. Motivering Det finns en positiv trend i dagens Sverige.
    Inlämnad
    2012-10-05
    Förslag
    1
    Datum
    2012-10-04
    Utskottsberedning
    2012/13:CU11
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Främja utvecklingen av boende i bostadsrättsföreningar

    Motion 2012/13:C422 av Peter Persson m.fl. (S)

    Motion till riksdagen 2012/13:C422 av Peter Persson m.fl. (S) Främja utvecklingen av boende i bostadsrättsföreningar S7131 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att respektera och främja utvecklingen av boende i bostadsrättsföreningar. Motivering
    Inlämnad
    2012-10-05
    Förslag
    1
    Datum
    2012-10-04
    Utskottsberedning
    2012/13:CU3
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Barn ska inte vara mottagare av reklam

    Motion 2012/13:C397 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. (S)

    Motion till riksdagen 2012/13:C397 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. (S) Barn ska inte vara mottagare av reklam S9157 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om reklam som riktas till barn. Motivering Nyligen kunde vi ta del av nyheten att barn
    Inlämnad
    2012-10-05
    Förslag
    1
    Datum
    2012-10-04
    Utskottsberedning
    2012/13:CU13
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Behovet av ökad byggnation av trähus

    Motion 2012/13:C341 av Helene Petersson i Stockaryd och Carina Adolfsson Elgestam (S)

    Motion till riksdagen 2012/13:C341 av Helene Petersson i Stockaryd och Carina Adolfsson Elgestam (S) Behovet av ökad byggnation av trähus S9130 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökad byggnation av trähus. Motivering Sedan 2006 har antalet
    Inlämnad
    2012-10-04
    Förslag
    1
    Datum
    2012-10-04
    Utskottsberedning
    2012/13:CU9
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Götalandsbanan

    Motion 2012/13:T457 av Peter Persson m.fl. (S)

    Motion till riksdagen 2012/13:T457 av Peter Persson m.fl. (S) Götalandsbanan S5051 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för ett principbeslut att bygga hela Götalandsbanan. Motivering
    Inlämnad
    2012-10-05
    Förslag
    1
    Datum
    2012-10-04
    Utskottsberedning
    2012/13:TU2
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Statens ansvar för landets kulturreservat

    Motion 2012/13:Kr284 av Helene Petersson i Stockaryd och Thomas Strand (S)

    Motion till riksdagen 2012/13:Kr284 av Helene Petersson i Stockaryd och Thomas Strand (S) Statens ansvar för landets kulturreservat S3117 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om statens långsiktiga ansvar för landets kulturreservat. Motivering
    Inlämnad
    2012-10-04
    Förslag
    1
    Datum
    2012-10-04
    Utskottsberedning
    2012/13:KrU9
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Swedec

    Motion 2012/13:Fö250 av Carina Hägg m.fl. (S)

    Motion till riksdagen 2012/13:Fö250 av Carina Hägg m.fl. (S) Swedec S7079 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om totalförsvarets ammunitions- och minröjningscentrum (Swedec). Motivering Regeringen föreslår i budgetpropositionen för 2013 att Totalförsvarets
    Inlämnad
    2012-10-05
    Förslag
    1
    Datum
    2012-10-04
    Utskottsberedning
    2012/13:FöU1
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 bifall,
  • Elevers rätt till specialpedagogiska hjälpmedel

    Motion 2012/13:Ub481 av Helene Petersson i Stockaryd (S)

    Motion till riksdagen 2012/13:Ub481 av Helene Petersson i Stockaryd (S) Elevers rätt till specialpedagogiska hjälpmedel S3150 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över skollagen så att rätten till specialpedagogiska hjälpmedel för elever
    Inlämnad
    2012-10-05
    Förslag
    1
    Datum
    2012-10-04
    Utskottsberedning
    2012/13:UbU5
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag

Filter

Aktivitet
Riksmöte / årtal