Carita Boulwén (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Hallands län, plats 191
Född år
1967
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Socialutskottet

Ledamot

Kulturutskottet

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-09-26 – 2026-09-21

Socialutskottet

Ledamot
2023-09-20 – 2026-09-21
Suppleant
2022-10-04 – 2023-09-20

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2023-09-20

Kulturutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2026-09-21

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 22–. Ledamot socialutskottet 23–. Suppleant kulturutskottet 22–, socialutskottet 22–23 och socialförsäkringsutskottet 22–23.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin M Finansminister Elisabeth Svantesson M Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson KD Bistånds- och utrikeshandelsminister Johan Forssell M Minister för
  • Stillbild från Debatt om förslag: Riksrevisionens rapport om statens arbete med väntetider i vården

    Riksrevisionens rapport om statens arbete med väntetider i vården

    Betänkande 2023/24:SoU8

    Riksdagen har behandlat en skrivelse från regeringen, som handlar om Riksrevisionens rapport om statens arbete med väntetider i vården.

    Riksrevisionen har granskat om flera av de styrmedel som regeringen använt för att korta ner vårdköerna har varit effektiva. Styrmedlen är:

    • Vårdgarantin,
    Behandlade dokument
    5
    Förslagspunkter
    7
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    15, 65 minuter
    Justering
    2024-04-16
    Bordläggning
    2024-04-24
    Debatt
    2024-04-25
    Beslut
    2024-05-02
  • Stillbild från Debatt om förslag: Förbättrade möjligheter att ändra kön

    Förbättrade möjligheter att ändra kön

    Betänkande 2023/24:SoU22

    Riksdagen sa ja till socialutskottets förslag till en ny lag om vissa kirurgiska ingrepp i könsorganen och en ny lag om fastställande av kön i vissa fall samt ett förslag till lag om upphävande av lagen om fastställande av könstillhörighet i vissa fall.

    Förslagen innebär att processen för ändring

    Förslagspunkter
    4
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    133, 365 minuter
    Justering
    2024-04-04
    Bordläggning
    2024-04-16
    Debatt
    2024-04-17
    Beslut
    2024-04-17
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Finansmarknadsminister Niklas Wykman M Energi- och näringsminister Ebba Busch KD Finansminister Elisabeth Svantesson M Migrationsminister Maria Malmer Stenergard M Finansmarknadsminister Niklas Wykman
  • Förutsättningar för rättvis idrottsutövning

    Skriftlig fråga 2023/24:706 av Carita Boulwén (SD)

    Fråga 2023/24:706 Förutsättningar för rättvis idrottsutövning av Carita Boulwén SD till Socialminister Jakob Forssmed KD Förslaget om ny könstillhörighetslag, som i praktiken skulle innebära att det är fritt för var och en att bestämma och ändra sitt kön, innebär att kvinnor i högre utsträckning kan behöva tävla mot biologiska
    Inlämnad
    2024-03-06
    Svarsdatum
    2024-03-13
    Besvarare
    Socialminister Jakob Forssmed (KD)
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: EU-minister Jessika Roswall M Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson KD Utbildningsminister Mats Persson L Landsbygdsminister Peter Kullgren KD EU-minister Jessika Roswall M besvarar såväl allmänpolitiska
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Migrationsminister Maria Malmer Stenergard M Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje M Kulturminister Parisa Liljestrand M Minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin M Migrationsminister
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson L Utrikesminister Tobias Billström M EU-minister Jessika Roswall M Socialminister Jakob Forssmed KD Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Alla barns rätt till bästa möjliga hälsa och sjukvård

    Alla barns rätt till bästa möjliga hälsa och sjukvård

    Interpellation 2023/24:306 av Karin Sundin (S)

    Interpellation 2023/24:306 Alla barns rätt till bästa möjliga hälsa och sjukvård av Karin Sundin S till Statsrådet Acko Ankarberg Johansson KD Under sommaren och hösten har flera protestdemonstrationer arrangerats runt om i Sverige där välfärdens medarbetare protesterar mot Tidöregeringens förslag om att offentligt anställda
    Inlämnad
    2023-12-14
    Svarsdatum
    2024-01-23
    Besvarare
    Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Sjukvårdspersonalens anmälningsplikt

    Sjukvårdspersonalens anmälningsplikt

    Interpellation 2023/24:308 av Dzenan Cisija (S)

    Interpellation 2023/24:308 Sjukvårdspersonalens anmälningsplikt av Dzenan Cisija S till Statsrådet Acko Ankarberg Johansson KD Tidöavtalet mellan partierna i regeringsunderlaget syftar bland annat till att genomföra en omfattande översyn av inre utlänningskontroller. Detta inkluderar förslag om informationsutbyte och
    Inlämnad
    2023-12-14
    Svarsdatum
    2024-01-23
    Besvarare
    Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Vårdpersonalens möjligheter att tillgodose patienters behov

    Vårdpersonalens möjligheter att tillgodose patienters behov

    Interpellation 2023/24:305 av Yasmine Bladelius (S)

    Interpellation 2023/24:305 Vårdpersonalens möjligheter att tillgodose patienters behov av Yasmine Bladelius S till Statsrådet Acko Ankarberg Johansson KD De senaste månaderna har oron bland sjukvårdspersonal bara ökat. Tyvärr har denna oro inte enbart handlat om de stora utmaningar som svensk hälso- och sjukvård står
    Inlämnad
    2023-12-14
    Svarsdatum
    2024-01-23
    Besvarare
    Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)
  • med anledning av prop. 2023/24:54 Genomförande av nya krav på upphettade tobaksvaror

    Motion 2023/24:2809 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

    Motion till riksdagen 2023/24:2809 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2023/24:54 Genomförande av nya krav på upphettade tobaksvaror Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör följa upp och kartlägga folkhälsoeffekterna av förslaget samt
    Inlämnad
    2024-01-19
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2023/24:SoU9
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): 3 avslag
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Skolminister Lotta Edholm L Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson KD Jämställdhets- och biträdande arbetsmarknadsminister Paulina Brandberg L Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari L Skolminister
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Finansminister Elisabeth Svantesson M Försvarsminister Pål Jonson M Socialminister Jakob Forssmed KD Bistånds- och utrikeshandelsminister Johan Forssell M Finansminister Elisabeth Svantesson M besvarar såväl allmänpolitiska frågor som frågor inom sitt eget ansvarsområde.
  • Stillbild från Särskild debatt: Särskild debatt om åtgärder för att motverka barns och ungas kopplingar till kriminella nätverk

    Särskild debatt om åtgärder för att motverka barns och ungas kopplingar till kriminella nätverk

    Torsdagen den 30 november håller riksdagen en särskild debatt om barns och ungas kopplingar till kriminella nätverk. Debatten har begärts av Miljöpartiet. Från regeringen deltar socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall MDen särskilda debatten går att se direkt och i efterhand via webb-tv.
  • med anledning av prop. 2023/24:31 Stärkta rättigheter för barn och vuxna i skyddat boende

    Motion 2023/24:2779 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

    Motion till riksdagen 2023/24:2779 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2023/24:31 Stärkta rättigheter för barn och vuxna i skyddat boende Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Ivo i uppdrag att arbeta med kontinuerlig tillsyn
    Inlämnad
    2023-11-22
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2023/24:SoU6
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): 3 avslag
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson KD Civilminister Erik Slottner KD Utbildningsminister Mats Persson L Finansmarknadsminister Niklas Wykman M Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson KD besvarar såväl allmänpolitiska frågor som frågor inom sitt eget ansvarsområde.
  • En jämlik diabetesvård i hela landet

    Motion 2023/24:2064 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

    Motion till riksdagen 2023/24:2064 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD En jämlik diabetesvård i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör arbeta för en stärkt diabetesvård i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig
    Inlämnad
    2023-10-05
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    2023/24:SoU12 2023/24:SoU16
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): 1 avslag, 1 saknar beslutsinformation
  • En kvalitativ cancervård i framkant

    Motion 2023/24:2063 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

    Motion till riksdagen 2023/24:2063 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD En kvalitativ cancervård i framkant Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör överväga att det ska bli obligatoriskt att även kalla kvinnor över 74 år till mammografi och tillkännager detta
    Inlämnad
    2023-10-05
    Förslag
    7
    Utskottsberedning
    2023/24:SoU15 2023/24:SoU16 2023/24:UbU15
    Riksdagsbeslut
    (7 yrkanden): 2 avslag, 5 saknar beslutsinformation
  • En effektiv apoteks- och läkemedelskedja

    Motion 2023/24:2065 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

    Motion till riksdagen 2023/24:2065 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD En effektiv apoteks- och läkemedelskedja Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheten att inkludera kylvaror i apotekens returrätt och tillkännager detta för regeringen.
    Inlämnad
    2023-10-05
    Förslag
    5
    Utskottsberedning
    2023/24:SoU12
    Riksdagsbeslut
    (5 yrkanden): 5 avslag

Filter