Camilla Brodin (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Stockholms kommun, plats 170
Titel
Chefssekreterare.
Född år
1979
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Kristdemokraterna

Gruppledare

Näringsutskottet

Ledamot

Valberedningen

Ledamot

Krigsdelegationen

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2018-09-24 – 2026-09-21

Kristdemokraterna

Gruppledare
2022-09-26 –
Förste vice gruppledare
2018-10-09 – 2022-09-26
Kvittningsperson
2018-09-24 – 2022-11-24

Näringsutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21
Ledamot
2018-10-02 – 2022-09-26

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2018-10-16 – 2022-09-26

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2022-11-09 – 2024-02-02
Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2022-11-09
Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2022-11-09

EU-nämnden

Suppleant
2019-09-26 – 2022-10-04

Ledamotsrådet

Ledamot
2018-10-10 – 2022-10-10

Valberedningen

Ledamot
2022-09-26 –

Krigsdelegationen

Ledamot
2022-11-29 –

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 18–. Ledamot näringsutskottet 18–. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18–22, trafikutskottet 22–, socialutskottet 22– och konstitutionsutskottet 22–24. Ledamot krigsdelegationen 22–. Gruppledare Kristdemokraterna 22–. Vice gruppledare 18–22 och kvittningsperson 18–22. Ledamot ledamotsrådet 18–22 och valberedningen 22–.

Föräldrar

Busschauffören Torgny Thorstensson och undersköterskan Helena Jämtestam.

Utbildning

Gymnasieskola, Jönköping, slutår 98. Lärarprogrammet, Högskolan för lärande och kommunikation, Jönköping 00. Lärarprogrammet, Karlstads universitet 01–02 Lärarprogrammet, Stockholms universitet 03 .

Anställningar

Butiksanställd, Ica Centrumhallen, Tenhult 95–00. Ombudsman KDU Jönköping/Östergötland 98–99. Butiksanställd, ICA Hagahallen, Karlstad 01–03. Ombudsman KD Stockholms län 04–05. Ombudsman KD Stockholms stad 05–06. Sekreterare till KD partistyrelse och partisekreterare, Stockholm 06–09. Organisationssekreterare KD, Stockholm 09–12. Sekreterare till KD gruppledning och chefsgrupp, Stockholm 12–14. Kommunalråd, Täby 14–18.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, ersättare, Stockholm 06–07. Kommunfullmäktig, Täby 14–18 och ersättare 22–. Ersättare kommunstyrelsen, Täby 13–14 och ledamot 14–18. Ersättare, socialnämnden öster, Jönköping, 98–01. Ledamot, socialnämnden, Karlstad 02–03. Ersättare, Studentbostäder, Karlstad 02–03. Ersättare, exploateringsnämnden 06–07. Ersättare, Svenska bostäder 06–07. Ersättare kultur och fritidsnämnden Täby, 11–14. Ordförande, utskottet för arbetsmarknad och näringsliv, Täby 14–18. Ledamot, barn- och grundskolenämnden, Täby 14–18. Ledamot, Trygg, Täby 14–18. Ledamot, utskottet för stadsbyggnad och miljö, Täby 14–18. Ledamot, utskottet för fastigheter, Täby 14–18.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ordförande KD Täby 12–14 och vice ordförande 14–. Ordförande, föreningen Funkisglädje 15–18 och vice ordförande 18–20. Vice ordförande KD Stockholms län, 15–19 och ordförande 19–.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Debatt om förslag: En tydligare process för tillståndsprövning av elnät

    En tydligare process för tillståndsprövning av elnät

    Betänkande 2023/24:NU15

    Det behövs en tydligare process för tillståndsprövning av elnät. Det anser riksdagen som säger ja till regeringens förslag om ändringar i miljöbalken och ellagen. Beslutet innebär en tydligare och snabbare process för att förnya, förstärka och bygga ut elnät. De nya reglerna gäller starkströmsledningar som kräver nätkoncession för linje, eftersom tillståndsprocessen för sådana ledningar är längre än för övriga nät. Reglerna börjar gälla den 1 juli 2024.

    Behandlade dokument
    2
    Förslagspunkter
    2
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    16, 45 minuter
    Justering
    2024-05-16
    Bordläggning
    2024-05-22
    Debatt
    2024-05-23
    Beslut
    2024-05-29
  • Stillbild från Debatt om förslag: Energipolitikens långsiktiga inriktning

    Energipolitikens långsiktiga inriktning

    Betänkande 2023/24:NU14

    Regeringen föreslår två nya mål för Sveriges elsystem: ett planeringsmål och ett leveranssäkerhetsmål. Riksdagen föreslår att riksdagen ska säga ja till förslaget.

    Planeringsmålet innebär att elsystemet ska ge förutsättningar för att leverera den el som behövs för en ökad elektrifiering och

    Behandlade dokument
    40
    Förslagspunkter
    16
    Reservationer
    42 
    Anföranden och repliker
    57, 187 minuter
    Justering
    2024-05-16
    Bordläggning
    2024-05-22
    Debatt
    2024-05-23
    Beslut
    2024-05-29
  • Stillbild från Statsministerns frågestund: Statsministerns frågestund

    Statsministerns frågestund

    Vid frågestunden svarar statsminister Ulf Kristersson M på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren.
  • Stillbild från Statsministerns frågestund: Statsministerns frågestund

    Statsministerns frågestund

    Vid frågestunden svarar statsminister Ulf Kristersson M på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren.
  • Stillbild från Debatt om förslag: Elmarknadsfrågor

    Elmarknadsfrågor

    Betänkande 2023/24:NU9

    Riksdagen har behandlat en skrivelse av regeringen om Riksrevisionens rapport om statens åtgärder för utveckling av elsystemet samt 80 förslag i motioner från den allmänna motionstiden 2023.

    Riksdagen konstaterar att regeringen i huvudsak instämmer i Riksrevisionens iakttagelser och rekommendationer.

    Behandlade dokument
    33
    Förslagspunkter
    12
    Reservationer
    19 
    Anföranden och repliker
    60, 152 minuter
    Justering
    2024-03-21
    Bordläggning
    2024-04-02
    Debatt
    2024-04-03
    Beslut
    2024-04-04
  • Stillbild från Debatt om förslag: Mineralpolitik

    Mineralpolitik

    Betänkande 2023/24:NU8

    Riksdagen sa nej till 43 förslag i motioner om mineralpolitik från den allmänna motionstiden 2023. Detta med hänvisning bland annat till pågående utredningar, redan gjorda insatser och en av regeringen utlovad mineralstrategi.

    Motionerna handlar bland annat om tillstånd och tillståndsprocesser, förbud mot utvinning, äganderätt och ersättning samt om innovationskritiska metaller och mineral.

    Behandlade dokument
    15
    Förslagspunkter
    14
    Reservationer
    21 
    Anföranden och repliker
    28, 101 minuter
    Justering
    2024-02-01
    Bordläggning
    2024-02-14
    Debatt
    2024-02-15
    Beslut
    2024-02-28
  • Stillbild från Övrigt kammaren: Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot statsrådet Romina Pourmokhtari

    Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot statsrådet Romina Pourmokhtari

    Riksdagen håller en omröstning om misstroendeförklaring mot klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari LRiksdagen kan uttala sitt misstroende mot en enskild minister eller mot hela regeringen, en misstroendeförklaring. Minst 175 ledamöter måste rösta ja för att riksdagen ska förklara sitt misstroende för regeringen eller
  • Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 21 Energi

    Utgiftsområde 21 Energi

    Betänkande 2023/24:NU3

    Totalt går cirka 5,6 miljarder kronor ur statens budget för 2024 till utgiftsområdet Energi. Riksdagen sa ja till regeringens förslag i budgetpropositionen för 2024 om hur pengarna inom utgiftsområdet ska fördelas.

    Mest pengar, drygt 1,4 miljarder kronor, går till energiforskning. Knappt 1

    Behandlade dokument
    5
    Förslagspunkter
    1
    Anföranden och repliker
    56, 143 minuter
    Justering
    2023-12-07
    Bordläggning
    2023-12-12
    Debatt
    2023-12-13
    Beslut
    2023-12-19
  • Stillbild från Statsministerns frågestund: Statsministerns frågestund

    Statsministerns frågestund

    Vid frågestunden svarar statsminister Ulf Kristersson M på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren.
  • Stillbild från Debatt om förslag: Ny kärnkraft i Sverige

    Ny kärnkraft i Sverige

    Betänkande 2023/24:NU5

    Riksdagen sa ja till regeringens lagförslag om ny kärnkraft i Sverige. Lagändringarna gör att det blir tillåtet med nya reaktorer på andra platser än vid kärnkraftverken i Forsmark, Ringhals och Oskarshamn. Dessutom tillåts fler än tio reaktorer får vara i drift samtidigt.

    Riksdagen delar regeringens

    Behandlade dokument
    16
    Förslagspunkter
    4
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    54, 176 minuter
    Justering
    2023-11-23
    Bordläggning
    2023-11-24
    Debatt
    2023-11-28
    Beslut
    2023-11-29
  • Kulturskola i hela landet

    Motion 2023/24:2515 av Camilla Brodin (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:2515 av Camilla Brodin KD Kulturskola i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förtydliga skollagen så att grundskola och kulturskola ska kunna samplanera kulturskolan under skoltid utan att inkräkta på undervisningstid och tillkännager
    Inlämnad
    2023-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:UbU9
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Statens statistikansvar på alkoholområdet

    Motion 2023/24:2420 av Camilla Brodin (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:2420 av Camilla Brodin KD Statens statistikansvar på alkoholområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att samla ansvaret för all statistik på alkoholområdet på en statlig myndighet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Missbruk
    Inlämnad
    2023-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:SoU11
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • En klotterpolicy hos Trafikverket

    Motion 2023/24:2396 av Camilla Brodin (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:2396 av Camilla Brodin KD En klotterpolicy hos Trafikverket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Trafikverket i uppdrag att införa en klotterplattform och klotterpolicy och tillkännager detta för regeringen. Motivering
    Inlämnad
    2023-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:TU5
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Stillbild från Debatt om förslag: Vårändringsbudget för 2023

    Vårändringsbudget för 2023

    Betänkande 2022/23:FiU21

    Riksdagen ja till regeringens förslag i vårändringsbudgeten om ändrade utgifter för staten under 2023. Ändringar av anslag görs i 21 av de 27 utgiftsområdena i statens budget för 2023. Bland annat förlängs det tillfälliga tilläggsbidraget till barnfamiljer med bostadsbidrag till och med den 31 december

    Behandlade dokument
    2
    Förslagspunkter
    5
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    47, 141 minuter
    Justering
    2023-06-15
    Bordläggning
    2023-06-19
    Debatt
    2023-06-20
    Beslut
    2023-06-20
  • Stillbild från Statsministerns frågestund: Statsministerns frågestund

    Statsministerns frågestund

    Vid frågestunden svarar statsminister Ulf Kristersson M på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren.
    Datum
    2023-06-15
  • Stillbild från Debatt om förslag: Kompletterande bestämmelser till EU:s gaslagringsförordning

    Kompletterande bestämmelser till EU:s gaslagringsförordning

    Betänkande 2022/23:NU17

    Riksdagen sa ja till regeringens förslag om nya krav för lagring och leverans av naturgas. Förslagen bygger på ändringar i två EU-förordningar som rör gaslagring och innebär bland annat att den som har en lagringsanläggning för gas eller avser att ta en sådan anläggning

    Behandlade dokument
    36
    Förslagspunkter
    17
    Reservationer
    41 
    Anföranden och repliker
    53, 144 minuter
    Justering
    2023-05-25
    Bordläggning
    2023-05-29
    Debatt
    2023-05-30
    Beslut
    2023-05-31
  • Stillbild från Debatt om förslag: Genomförande av elmarknadsdirektivet när det gäller leverans av el och aggregeringstjänster

    Genomförande av elmarknadsdirektivet när det gäller leverans av el och aggregeringstjänster

    Betänkande 2022/23:NU9

    Riksdagen sa ja till regeringens förslag om hur EU:s elmarknadsdirektiv när det gäller leverans av el och så kallade aggregeringstjänster ska införas i den svenska lagstiftningen.

    Direktivet syftar till att anpassa elmarknaden till nya förutsättningar som en mer decentraliserad

    Behandlade dokument
    33
    Förslagspunkter
    26
    Reservationer
    31 
    Anföranden och repliker
    48, 115 minuter
    Justering
    2023-04-20
    Bordläggning
    2023-04-25
    Debatt
    2023-04-26
    Beslut
    2023-04-26
  • Stillbild från Särskild debatt: Särskild debatt om importen av rysk fossil energi

    Särskild debatt om importen av rysk fossil energi

    Riksdagen håller en särskild debatt om importen av rysk fossil energi. Debatten har begärts av Miljöpartiet. Från regeringen deltar bistånds- och utrikeshandelsminister Johan Forssell M
  • Stillbild från Statsministerns frågestund: Statsministerns frågestund

    Statsministerns frågestund

    Vid frågestunden svarar statsminister Ulf Kristersson M på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren.
  • Stillbild från Statsministerns frågestund: Statsministerns frågestund

    Statsministerns frågestund

    Vid frågestunden svarar statsminister Ulf Kristersson M på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren.

Filter