Utlåtande om grönbok om finansiella tjänster till privatpersoner och mindre företag på den inre marknaden

Utlåtande 2006/07:FiU28

Utlåtandet är färdigbehandlat

Under beredning
2007-05-31
Avgörande
2007-06-14
Debatt
2007-06-14
Beslut fattades
2007-06-14

Hela utlåtandet

PDF
Webbsida

Beslut i korthet

Finansiella tjänster till privatpersoner och mindre företag inom EU (FiU28)

Finansutskottet har redovisat för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens grönbok om finansiella tjänster till privatpersoner och mindre företag på den inre marknaden KOM(2007)226. Grönboken tar upp tre huvudmål på området. De går i korthet ut på att verka för att konsumenterna får större valmöjligheter och lägre priser, att öka konsumenternas förtroende för marknaden och att stärka konsumenternas kunskap. Finansutskottet stödjer målen men framhåller att nya regler på området inte får leda till att nya administrativa bördor läggs på företagen i onödan. Utskottet påpekar också att det är viktigt att länder som har ett väl utbyggt konsumentskydd ska kunna bibehålla det och att utbildning av konsumenter inte är en fråga för EU utan för medlemsländerna. Vidare finns det skäl att undersöka samspelet mellan å ena sidan reglerna om skydd för investerare i direktiven om finansiella tjänster, å andra sidan reglerna om konsumentskydd i annan EU-lagstiftning, skriver utskottet i sin redovisning. Med detta avslutade riksdagen ärendet.
Utskottets förslag till beslut
Utlåtandet läggs till handlingarna
Riksdagens beslut
Kammaren biföll utskottet förslag.

Ärendets gång

Förslag, Genomförd

Beredning, Genomförd

Utlåtandet kommer beredas 31 maj 2007, justerades 5 juni 2007 och fick trycklov 5 juni 2007.

Alla beredningar i utskottet

2007-05-29

Finansiella tjänster till privatpersoner och mindre företag inom EU (FiU28)

Finansutskottet har redovisat för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens grönbok om finansiella tjänster till privatpersoner och mindre företag på den inre marknaden KOM(2007)226. Grönboken tar upp tre huvudmål på området. De går i korthet ut på att verka för att konsumenterna får större valmöjligheter och lägre priser, att öka konsumenternas förtroende för marknaden och att stärka konsumenternas kunskap. Finansutskottet stödjer målen men framhåller att nya regler på området inte får leda till att nya administrativa bördor läggs på företagen i onödan. Utskottet påpekar också att det är viktigt att länder som har ett väl utbyggt konsumentskydd ska kunna bibehålla det och att utbildning av konsumenter inte är en fråga för EU utan för medlemsländerna. Vidare finns det skäl, anser utskottet, att undersöka samspelet mellan å ena sidan reglerna om skydd för investerare i direktiven om finansiella tjänster, å andra sidan reglerna om konsumentskydd i annan EU-lagstiftning.

Debatt, Genomförd

Information kommer.

Dokument från debatten

Beslut, Genomförd

Utlåtandet beslutades i kammaren 14 juni 2007.Förslagspunkter: 1.

Riksdagsskrivelser

Inga riksdagsskrivelser har ännu utfärdats för det här ärendet. För vissa ärenden utfärdas inga riksdagsskrivelser.

Förslagspunkter och beslut i kammaren

  1. Utlåtande om EG-kommissionens grönbok om finansiella tjänster
    Utskottets förslag:
    Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna.

Utskottens utlåtanden

Utskotten kan granska meddelanden från EU:s institutioner. Ofta handlar det om så kallade strategiska dokument från EU-kommissionen som kan vara idédokument, diskussionsunderlag och långsiktiga planer för kommande lagstiftning. När ett utskott har granskat ett sådant meddelande skriver det ett utlåtande till kammaren om granskningen.

Utskotten gör också subsidiaritetsprövningar av EU-förslag. De ska då bedöma om ett beslut bör fattas på EU-nivå eller av på nationell nivå. Om utskottet anser att förslaget strider mot subsidiaritetsprincipen skriver det ett utlåtande.