Uttalande om Palestinakonferens

Svar på skriftlig fråga 2023/24:395 besvarad av Utrikesminister Tobias Billström (M)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX
UD2023/ 17834 Utrikesdepartementet Utrikesministern Till riksdagen

Svar på fråga 2023/24:395 av Jacob Risberg (MP)
Uttalande om Palestinakonferens

Jacob Risberg har frågat statsministern på vilka omständigheter och fakta som statministern baserat sitt uttalande om att konferensen i Malmö var ett Hamasarrangemang. Frågan har överlämnats till mig.

Regeringen står fast vid sin kritik av den palestinsk-europeiska konferensen som hölls i Malmö i våras, där en person som anklagas för kopplingar till terroristorganisationen Hamas deltog.

Regeringen konstaterar även att denna kritik av konferensen, inklusive dess kopplingar till Hamas, delas av såväl Palestinas som Israels regeringar. Även Palestinas ambassadör till Sverige har i en intervju nyligen framhållit att sammankomsten varit en ”Hamaskonferens”.

Stockholm den 20 december 2023

Tobias Billström

Skriftlig fråga 2023/24:395 av Jacob Risberg (MP) (Besvarad 2023-12-20)

Fråga 2023/24:395 Uttalande om Palestinakonferens

av Jacob Risberg (MP)

till Statsminister Ulf Kristersson (M)

 

I partiledardebatten den 15 november sa statsministern bland annat: "I maj hölls en palestinsk konferens i Malmö som vi nu vet var ett Hamasarrangemang." 

Mot denna bakgrund vill jag ställa följande fråga till statsminister Ulf Kristersson:

På vilka omständigheter och fakta har statsministern baserat sitt uttalande om att konferensen i Malmö var ett Hamasarrangemang?

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.