Stiftelser och lagstiftning

Svar på skriftlig fråga 2011/12:712 besvarad av Finansminister Anders Borg

Händelser

Inlämnad
2012-07-25
Besvarad
2012-08-08
Anmäld
2012-08-16
Svar anmält
2012-08-16

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 8 augusti

Svar på fråga

2011/12:712 Stiftelser och lagstiftning

Finansminister Anders Borg

Hans Olsson har frågat mig om jag i höstens budgetproposition eller senare under hösten avser att presentera regeringens förslag i ärendet som rör Stiftelse- och föreningsskatteutredningens betänkande Moderniserade skatteregler för ideell sektor (SOU 2009:65).

Stiftelse- och föreningsskatteutredningen lämnade i juni 2009 nämnda betänkande. Betänkandet bereds fortfarande inom Finansdepartementet och jag har inte för avsikt att föregripa det arbetet.

Skriftlig fråga 2011/12:712 av Olsson, Hans (S) (korrekturläst 2012-08-08)

den 25 juli

Fråga

2011/12:712 Stiftelser och lagstiftning

av Hans Olsson (S)

till finansminister Anders Borg (M)

Stiftelse- och föreningsskatteutredningen presenterade i juni 2009 sitt betänkande Moderniserade skatteregler för ideell sektor (SOU 2009:65). Ärendet har sedan dess beretts i Finansdepartementet.

I utredningen fanns ett antal förslag kring hur de skattegynnade stiftelseändamålen från 1942 skulle kunna omformuleras för att stå i bättre samklang med modern tid.

Den 20 december 2011 frågade jag statsrådet om han avsåg att ta något initiativ i ärendet och fick svaret att beredning då ännu pågick.

Avser statsrådet att i höstens budgetproposition eller senare under hösten presentera regeringens förslag i ärendet?

Intressenter

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.