Obligatoriska samtal

Svar på skriftlig fråga 2018/19:417 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad


Ju2019/01063/POL

Justitiedepartementet

Justitie- och migrationsministern

Till riksdagen


Svar på fråga 2018/19:417 av Martina Johansson (C)
Obligatoriska samtal

Martina Johansson har frågat mig om jag och regeringen ämnar vidta åtgärder med anledning av vårdnadsutredningens förslag om obligatoriska samtal före rätt att väcka talan i domstol och när de i så fall ska vidtas.

Det är angeläget att reglerna om vårdnad, boende och umgänge är utformade för att säkerställa barnets bästa och för att minska den risk för att barnet kommer till skada som långvariga konflikter innebär. I de flesta fall är det bäst för barnet att föräldrarna kommer överens i frågor som rör barnet. Det är därför viktigt att föräldrar erbjuds goda förutsättningar att nå samförståndslösningar.

Föräldrar kan i dag få hjälp med att nå en samförståndslösning bl.a. inom ramen för de kommunala samarbetssamtalen. Det finns också en möjlighet för domstolen att låta en medlare försöka få föräldrarna att komma överens.

Frågan om föräldrars möjligheter att nå en samförståndslösning i mål om vårdnad, boende och umgänge har utretts av 2014 års vårdnadsutredning. Utredningen gör bedömningen att det finns utrymme för förbättring och lämnar bl.a. det förslag som Martina Johansson nämner i sin fråga.

Utredningens betänkande bereds i Regeringskansliet. Betänkandet är omfattande och många remissinstanser har yttrat sig. Frågan är dock viktig för regeringen och vi avser att återkomma.

Stockholm den 27 mars 2019

Morgan Johansson

Övrigt om svar på skriftliga frågan