Nordiskt samarbete i kampen mot alkoholsmuggling
Svar på skriftlig fråga 2014/15:106 besvarad av Kristina Persson (S), statsråd
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Dnr S2014/8470/FST | ||
Socialdepartementet |
Folkhälso-, sjukvårds- och idrottsministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2014/15:106 av Phia Andersson (S) Nordiskt samarbete i kampen mot alkoholsmuggling
Phia Andersson har frågat hur statsrådet Kristina Persson ser på möjligheterna till ett nordiskt samarbete i kampen mot illegal och oregistrerad alkohol.
Frågan har överlämnats till mig.
Phia Andersson lyfter samhällsproblematiken med så kallad oregistrerad alkoholhandel och alkoholkonsumtion. I det här sammahanget är det emellertid viktigt att klargöra att inte all oregistrerad alkohol är illegal. Oregistrerad alkoholkonsumtion består av alkohol som har förts in i Sverige från andra länder genom resandeinförsel eller smuggling samt av hemtillverkning av alkohol. Till den här kategorin hör även köp av alkoholdrycker via internet. Den stora andelen av oregistrerad alkoholkonsumtion i Sverige är tillåten resandeinförsel, vilket år 2013 utgjorde ungefär 16 procent av den totala konsumtionen. Smuggling utgjorde 6 procent och hemtillverkning knappt 2 procent av den totala konsumtionen. Köp av alkohol via Internet stod för knappt 2 procent.
För att nå det övergripande målet för alkohol-, narkotika-, dopnings-, och tobakspolitiken (ANDT) om bl.a. minskade medicinska och sociala skador orsakade av alkohol, krävs en balans av insatser för att minska såväl tillgänglighet som efterfrågan. Tillgänglighetsbegränsande insatser är därför en viktig del av den ANDT-strategi som löper t.o.m. 2015. En av flera tillgänglighetsbegränsande insatser är att motverka smuggling. Tullen, polisen och kustbevakningen är därför viktiga aktörer i ett samordnat förebyggande arbete. Varje år rapporterar myndigheterna sin verksamhet för att uppnå målen i ANDT-strategin och i detta sammanhang framhåller myndigheterna det internationella samarbete som sker med fokus mot den organiserade brottsligheten i östersjöområdet. En central del i denna brottsbekämpande verksamheten är arbetet med ANDT-frågor.
Tullverket ska ge fortsatt hög prioritet åt att förhindra storskalig och frekvent införsel av alkohol och tobak. Under 2013 har Tullverket dessutom fått utökade kontrollbefogenheter och kan numera även utföra kontroller av de lager där punktskattepliktiga varor förvaras under av-, på- och omlastning för vidare transport till mottagaren. Förändringen innebär att transportkontrollerna blir mer effektiva och ger kontroll-möjligheter i hela transportkedjan. Mängderna omhändertagen internetbeställd alkohol har exempelvis ökat som en effekt av den nya kontrollbefogenheten.
Slutligen, vad gäller Phia Anderssons fråga om möjligheterna till ett nordiskt samarbete i kampen mot illegal och oregistrerad alkohol, menar jag att frågan om illegal gränsöverskridande införsel av alkohol kräver att berörda länder arbetar tillsammans för att hitta lösningar. I EU-kommissionens arbetsgrupp för alkoholpolicyfrågor pågår för närvarande ett arbete bland medlemsländerna för att kommissionen ska ta fram en ny övergripande alkoholstrategi som ska ersätta den tidigare strategin från år 2006. Inom ramen för detta arbete finns sedan länge ett starkt nordiskt samarbete som är fortsatt viktigt. Jämfört med den tidigare strategin vill medlemsländerna se ett betydligt större fokus på frågor av gränsöverskridande natur t.ex. gränshandel och försäljning över internet.
Stockholm den 3 december 2014
Gabriel Wikström
Skriftlig fråga 2014/15:106 av Phia Andersson (S) (Besvarad 2014-12-03)
Fråga 2014/15:106 Nordiskt samarbete i kampen mot alkoholsmuggling
av Phia Andersson (S)
till Statsrådet Kristina Persson (S)
Samhällsproblematiken med så kallad oregistrerad alkoholhandel och alkoholkonsumtion är utmärkande och gemensam för de flesta nordiska länderna, även om den varierar i styrka. Enligt WHO:s rapport Alcohol in the EU (2012) utgör den illegala, oregistrerade alkoholkonsumtionen i EU ca 13 procent av all alkoholkonsumtion. Bland de nordiska länderna bedöms den oregistrerade alkoholkonsumtionen i Norge och Finland utgöra ca 20–25 procent och i Sverige beräknas andelen oregistrerad alkohol vara ännu högre. Mer än varannan flaska sprit som konsumeras i Sverige bedöms komma från den oregistrerade handeln, liksom var tredje starkölsburk, enligt svensk data från 2014 (CAN, 142).
Svenska myndigheter som polisen, Tullverket och Skatteverket ger oss starka indikationer på att den illegala handeln med alkoholdrycker är både mycket omfattande och välorganiserad. Det är mycket lukrativt att handla olagligt med alkoholdrycker i och mellan de nordiska länderna samtidigt som straffskalorna för brott mot dessa lagar är relativt lågt satta. Det nordiska samarbetet kring dessa frågor behöver därför utvecklas.
Hur ser statsrådet Kristina Persson på möjligheterna till ett nordiskt samarbete i kampen mot illegal och oregistrerad alkohol?
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
