Gabriel Wikström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti
Socialdemokraterna
Valkrets
Västmanlands län
Född år
1985
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2018-03-20 – 2018-03-21

Socialdepartementet

Statsråd
2014-10-03 – 2017-07-27

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Statsråd (folkhälso-, sjukvårds- och idrottsminister), Socialdepartementet 141003-.

Utbildning

Samhällsvetenskaplig gymnasieutbildning med språkinriktning 01-04. Studier i franska vid Mälardalens högskola och i Frankrike, studier i spanska i Spanien 07-09. Studier i statskunskap och nationalekonomi, Uppsala universitet 07-.

Anställningar

Timvikarie, Centralskolan, Skinnskatteberg 05. Valkretssekreterare för Socialdemokraterna i riksdagen 05-07. Valombudsman för Socialdemokraterna i Västerås 10.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Västerås 10-14. Ersättare, kommunstyrelsen, Västerås 10-11. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden, Västerås 10-11.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ordförande, SSU distrikt Västmanland, 06-11. Ledamot, SSU:s förbundsstyrelse 07-11. Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas verkställande utskott 11-14. Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 11-14. Styrelseledamot, Bommersvik AB 11-14. Ordförande, Frihet Media (ekonomisk förening) 12-14. Förbundsordförande, SSU 11-14.

Sagt och gjort

Filter