En gemensam nordisk strategi mot pandemin
Svar på skriftlig fråga 2019/20:1952 besvarad av Statsrådet Anna Hallberg (S)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Utrikesdepartementet
Statsrådet Hallberg
Till riksdagen
Svar på fråga 2019/20:1952 av Kjell-Arne Ottosson (KD)
En gemensam nordisk strategi mot pandemin
Kjell-Arne Ottosson har frågat statsministern i vilken utsträckning statsministern för en dialog med sina motsvarigheter i de nordiska länderna för att främja möjligheterna till en gemensam nordisk strategi mot pandemin, en strategi där vi inte stänger gränserna sinsemellan. Frågan har överlämnats till mig.
Sverige har en mycket nära och god relation till övriga nordiska länder. Sedan inreserestriktionerna infördes har ett stort antal nordiska möten och bilaterala samtal genomförts där vi från svensk sida tagit upp de negativa konsekvenserna av restriktionerna, inte minst för våra gränsregioner. När Norge åter införde inreseförbud för bland annat Värmland den 12 augusti framhöll jag och utrikesministern, även offentligt, att det var ett beslut med oproportionerliga konsekvenser.
Jag har kontinuerlig kontakt med mina respektive kollegor i de nordiska länderna. Även andra statsrådskollegor samt statsministern, och därtill även Folkhälsomyndigheten, har varit i kontakt med sina nordiska kollegor. Statsministern deltog bland annat på ett nordiskt statsministermöte den 25 juni, då bl.a. gränsfrågorna diskuterades.
I våra kontakter med de nordiska länderna har vi särskilt framhållit de regionala skillnaderna i smittspridningen och vikten av kontinuerlig dialog. Vidare har vi verkat för flexibla lösningar genom regionala eller lokala öppningar av gränserna. Därutöver har vi informerat om de svenska åtgärderna för att bemöta coronapandemin.
Jag har också föreslagit för mina samarbetsministerkolleger att vi ska tydliggöra vårt ansvar för hur vi i Norden kan samverka mer effektivt i gränshinderfrågor. Det behövs en dialog i god tid innan beslut fattas som påverkar medborgares rörlighet över gränserna. Diskussioner om detta kommer att fortsätta vid nästkommande nordiska samarbetsministermöte i september.
För mig som utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor, är detta en mycket angelägen fråga. Den svenska regeringen fortsätter att intensivt arbeta för att hitta lösningar vad gäller gränsfrågor och resande inom Norden. Detta inte minst för att se hur vi tillsammans kan begränsa de negativa effekterna som restriktionerna fått i gränsregionerna och hur gränserna steg för steg åter kan öppnas på ett ansvarsfullt sätt. Från svenska regeringens sida vill vi öppna upp hela Norden och det fortsätter vi att arbeta för.
Stockholm den 28 augusti 2020
Anna Hallberg
Skriftlig fråga 2019/20:1952 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (Besvarad 2020-08-28)
Fråga 2019/20:1952 En gemensam nordisk strategi mot pandemin
av Kjell-Arne Ottosson (KD)
till Statsminister Stefan Löfven (S)
Den 10 augusti utgick norska Folkhelseinstitutet (FHI) med en rekommendation till sin regering att rödlista sex svenska regioner (Östergötland, Blekinge, Värmland, Uppsala, Dalarna och Örebro) då de ligger över gränsen på 20 smittfall per 100 000 invånare under de senaste två veckorna. Rödlistningen innebär att personer bosatta i regionerna måste sitta i karantän under de senaste två veckorna vid inresa till Norge. För en region som Värmland, där gränsen tidigare öppnats den 24 juli, är beskedet mycket oroande. Den 12 augusti kom också det nattsvarta beskedet att gränsen mot Värmland, Blekinge, Dalarna, Uppsala, Östergötland och Örebro stängs på nytt.
Statsministern har fört samtal, enligt uppgift i syfte att ”utbyta erfarenheter”, med Sydkoreas president Moon Jae-In och Tysklands förbundskansler Angela Merkel. I syfte att ”uppdatera sin lägesbild” har statsministern också samtalat med WHO-chefen Tedros Adhanom Ghebreyesus. I en intervju i Expressen den 17 juni uppger sig statsministern i dåläget fört 40–45 samtal med ledare i Europa och övriga världen.
Vår utrikeshandelsminister, tillika minister med ansvar för nordiska frågor, för samtal med den norska regeringen för att främja lösningar som möjliggör en fortsatt öppen gräns med Norge. Statsministern har enligt utsago fört många samtal med kolleger i europeiska länder och övriga världen.
Med anledning av detta vill jag fråga statsminister Stefan Löfven:
I vilken utsträckning för statsministern en dialog med sina motsvarigheter i de nordiska länderna för att främja möjligheterna till en gemensam nordisk strategi mot pandemin, en strategi där vi inte stänger gränserna sinsemellan?
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

