Beredskapshöjande åtgärder för skydd av det kyrkliga kulturarvet
Svar på skriftlig fråga 2025/26:309 besvarad av Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Svar på fråga 2025/26:309 Beredskapshöjande åtgärder för skydd av det kyrkliga kulturarvet
till Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
Svar på fråga 2025/26:309 av Mikael Larsson (C)
Beredskapshöjande åtgärder för skydd av det kyrkliga kulturarvet
Mikael Larsson har frågat mig om jag avser verka för att inrätta ett nytt stöd för att ta hand om det kyrkliga kulturarvet utifrån ett beredskapsperspektiv.
Svenska kyrkans ansvar för att vidta de beredskapsförberedelser som under höjd beredskap behövs för vård och underhåll av de kyrkliga kulturminnena är inte nytt. Samtidigt har beredskapsfrågorna, givet det förändrade omvärldsläget, fått ny aktualitet, även för Svenska kyrkan och det kyrkliga kulturarvet. Regeringen pekade därför ut beredskapsarbetet som en viktig framtidsfråga för det kyrkliga kulturarvet i skrivelsen De kulturhistoriska värdena inom Svenska kyrkan – om förvaltningen av det kyrkliga kulturavet (skr. 2023/24:109).
En viktig del i regeringens arbete för att stärka beredskapen inom kulturområdet har varit att inkludera Svenska kyrkan i det råd för skydd av kulturarv som regeringen i februari 2024 gav bl.a. Riksantikvarieämbetet i uppdrag att bilda (Ku2024/00322).
Regeringen har därutöver vidtagit ytterligare åtgärder för att stärka kulturarvssektorns beredskapsförmåga. Under perioden 2025–2027 tilldelas Riksantikvarieämbetet sammanlagt 84 miljoner kronor för åtgärder för ett stärkt civilt försvar.
På regeringens förslag beslutade riksdagen inför 2025 om en ökning av anslaget för kyrkoantikvarisk ersättning med 30 miljoner kronor, från 460 till 490 miljoner kronor årligen. Detta är den första ökningen av anslagets nominella belopp sedan 2010. Det är tydligt reglerat vad ersättningen får användas till, men ett i grund och botten välvårdat kulturarv är mer motståndskraftigt i tider av kris eller höjd beredskap. Regeringens höjning av ersättningen, och Svenska kyrkans förbättrade möjligheter att vårda det kyrkliga kulturarvet, bedöms därför få god effekt på beredskapsaspekten av Svenska kyrkans ansvar för de kyrkliga kulturminnena.
Regeringens avsikt har varit att samla en kulturarvssektor som består av en mångfald av aktörer för att stärka den samlade förmågan, snarare än att peka ut enskilda områden. Jag är glad att Svenska kyrkan deltar i detta arbete och är övertygad om att de satsningar som regeringen här gör kommer att komma det kyrkliga kulturarvet till del.
Stockholm den 17 december 2025
Parisa Liljestrand
Skriftlig fråga 2025/26:309 av Mikael Larsson (C) (Besvarad 2025-12-17)
Fråga 2025/26:309 Beredskapshöjande åtgärder för skydd av det kyrkliga kulturarvet
av Mikael Larsson (C)
till Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
Vi lever i en orolig tid, och Sverige bygger just nu upp ett starkare totalförsvar som ska fungera i kris och krig.
Svenska kyrkan är en viktig aktör i beredskapsarbetet, kopplat såväl till begravningsverksamheten och diakonin som till omhändertagandet av det kyrkliga kulturarv som finns runt om i vårt land.
Den kyrkoantikvariska ersättningen (KAE) som staten delar ut till kyrkan kan användas till vård och underhåll av kyrkor och kapell men också till textilier och andra inventarier som finns inom Svenska kyrkan. Det kyrkliga kulturarvet är oerhört viktigt, och den kyrkoantikvariska ersättningen gör stor nytta. Ersättningen får dock inte gå till finansiering av utbildning och övning av förstärkningsresurser eller till preventiva skyddsåtgärder vid hot om krig eller skador som åsamkas av krigförande part. I dag saknas därför en statlig finansiering av de beredskapsförberedelser som enligt kulturmiljölagen krävs i relation till vård och underhåll av de kyrkliga kulturminnena.
De pengar som finns inom KAE räcker inte till för allt som behöver göras inom de olika områden som ersättningen ska täcka. Därför är det angeläget med ett förslag om att inrätta ett nytt stöd som Svenska kyrkan kan ta del av. Det behövs för att kunna ta hand om det kyrkliga kulturarvet utifrån ett beredskapsperspektiv och inte tränga undan de investeringar som behöver göras med hjälp av KAE, som redan i dag är underfinansierat.
Min fråga till kulturminister Parisa Liljestrand blir därför följande:
Avser kulturministern att verka för att inrätta ett nytt stöd för att ta hand om det kyrkliga kulturarvet utifrån ett beredskapsperspektiv?
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

