Vårdnadsbidrag, köp av hushållstjänster och subventionering av tjänstesektorn
Skriftlig fråga 2007/08:529 av Eriksson, Birgitta (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-12-21
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2007-12-21
- Besvarad
- 2008-01-16
- Svar anmält
- 2008-01-17
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2007/08:529 Vårdnadsbidrag, köp av hushållstjänster och subventionering av tjänstesektorn
av Birgitta Eriksson (s)
till finansminister Anders Borg (m)
Regeringen har planer på ett skattefritt kommunalt vårdnadsbidrag på 36 000 kronor per år från och med den 1 januari 2008. Frågan är hur detta kommer att kombineras med andra subventioneringar. Bidraget kan användas till köp av hushållstjänster för 36 000 kronor, exempelvis barnpassning varefter hälften, 18 000, då återbetalas som skattereduktion. Vederbörande har då fått 54 000 av staten. Därefter kan dessa 18 000 användas för köp av tjänster från den delen av tjänstesektorn som får nedsatta socialavgifter. Denna motsvarar en nedsättning på 22,21 procentenheter för arbetsgivaravgifterna och maximalt 20,50 procentenheter för egenavgifterna. Värdet av vårdnadsbidraget ökas då en tredje gång.
Avser statsrådet att verka för att ytterligare subventionera enskildas konsumtion genom ytterligare regelförändringar på skatte- och socialavgiftsområdet?
Svar på skriftlig fråga 2007/08:529 besvarad av Finansminister Anders Borg
Svar på fråga
2007/08:529 Vårdnadsbidrag, köp av hushållstjänster och subventionering av tjänstesektorn
Finansminister Anders Borg
Birgitta Eriksson har frågat mig om jag avser att verka för att ytterligare subventionera enskildas konsumtion genom ytterligare regelförändringar på skatte- och socialavgiftsområdet.
Det övergripande målet med regeringens politik är att varaktigt öka sysselsättningen, minska arbetslösheten och bryta utanförskapet. Regeringen har vidtagit ett flertal åtgärder inom skatte- och socialavgiftsområdet som stimulerar arbetsutbudet och sysselsättningen. Jobbskatteavdraget, skattereduktionen för hushållstjänster och sänkta socialavgifter för ungdomar och för vissa delar av tjänstesektorn är exempel på sådana åtgärder.
En förutsättning för ytterligare skatteförändringar och andra reformer är att de offentliga finanserna är fortsatt goda, att ekonomin tillåter ytterligare skattelättnader och att de samlade fördelningseffekterna är rimliga. En samlad bedömning och avvägning av eventuella reformer och dess finansiering måste därmed ske i det sedvanliga budgetarbetet.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

