Uttalanden om hedersvåld

Skriftlig fråga 2005/06:1864 av Rojas, Mauricio (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2006-06-20
Besvarad
2006-06-29
Besvarad
2006-07-04
Anmäld
2006-10-02
Svar anmält
2006-10-02

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 20 juni

Fråga 2005/06:1864 av Mauricio Rojas (fp) till statsrådet Jens Orback (s)

Uttalanden om hedersvåld

Nyligen avslutades rättegången mot den familj som åtalats för hedersmordet på 20-årige Abbas Rezai i Högsby. Under de senaste åren har vi nåtts av åtskilliga historier om, främst kvinnor, som förtryckts och i värsta fall, mördats ”i hederns namn” på grund av sin önskan att själva göra sina egna livsval.

Trots allvaret i detta ser regeringens egen integrationsutredare Masoud Kamali lätt på frågan. Enligt Kamali existerar ingen speciell hedersvåldskultur och därför heller inget hedersvåld. Tvärtom menar han, hedersmordsdebatten i Sverige tyder på djupa fördomar och just rasism, en åsikt som också kommer till uttryck i utredningens första rapport. Det är därför mycket allvarligt att en sådan person utses som regeringens integrationsutredare och att det nuvarande statsrådet med ansvar för bland annat integrations- och jämställdhetsfrågor, Jens Orback, fortfarande inte redogjort för hur han ser på Kamalis uttalanden, uttalanden som han gjort i egenskap av regeringens expert på integrationsfrågor.

Jag vill därför ställa följande fråga till statsrådet Jens Orback:

Avser statsrådet att tydligt och klart ta avstånd från de uttalanden om hedersvåld som gjorts av Masoud Kamali?

Svar på skriftlig fråga 2005/06:1864 besvarad av Jens Orback

den 29 juni

Svar på fråga 2005/06:1864 om uttalanden om hedersvåld

Statsrådet Jens Orback

Mauricio Rojas har frågat mig om uttalanden om så kallat hedersvåld som gjorts av Masoud Kamali ”i egenskap av regeringens expert på integrationsfrågor”.

Låt mig inledningsvis konstatera att Masoud Kamali inte är regeringens expert på integrationsfrågor, men väl har regeringens uppdrag att leda utredningen om makt, integration och strukturell diskriminering.

Det hedersrelaterade våldet är en del av det patriarkala våldet. Eftersom det tar sig särskilda uttryck krävs särskilda åtgärder för att bekämpa det. Regeringen ser mycket allvarligt på sådant våld och har vidtagit en rad åtgärder för att komma till rätta med det. Under perioden 2003@2007 har till exempel 180 miljoner kronor anslagits till insatser för att öka kunskaperna hos dem som kommer i kontakt med utsatta ungdomar, för skyddat boende och för attitydpåverkan.

Mauricio Rojas hänvisar i sin fråga till formuleringar i en rapport inom ramen för utredningen om makt, integration och strukturell diskriminering där Masoud Kamali kritiserar den debatt som fördes i svenska medier efter mordet på Fadime Sahindal.

Mitt svar till Mauricio Rojas är att jag inte ser någon anledning att recensera Masoud Kamalis analys av hur medierna har behandlat mordet på Fadime Sahindal.

Avslutningsvis vill jag understryka att regeringen ser mycket allvarligt på förekomsten av så kallat hedersrelaterat våld. Det är naturligtvis fullständigt oacceptabelt att enskilda människor utsätts för våld på grund av hur de väljer att leva sina liv.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.