utbyggnad av vattenkraftverk i Långforsen
Skriftlig fråga 2004/05:1423 av Wahlgren, Marie (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2005-04-15
- Inlämnad
- 2005-04-15
- Besvarad
- 2005-04-20
- Svar anmält
- 2005-04-20
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 15 april
Fråga 2004/05:1423
av Marie Wahlgren (fp) till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om utbyggnad av vattenkraftverk i LångforsenPå grund av den förtida avvecklingen av kärnkraften eftersöks nya möjligheter till energiproduktion. En sådan är utbyggnad av redan reglerade älvar. Just nu hotas Långforsen i Långan av utbyggnad. År 1986 skyddades Nedre Långan inklusive Långforsen i Naturresurslagen som riksintresse för natur- och kulturvård. Nu har Jämtkraft AB ansökt om att få bygga ut den nedlagda kraftstation som finns vid Långforsen i Nedre Långan.
Ärendet har sedan haft en krokig väg: Regeringen har godkänt utbyggnaden. Regeringsrätten har upphävt regeringens godkännande. Nya ansökningar har lämnats in. Många av dem som lever och verkar vid Långforsen är oroliga för att en utbyggnad ska raserar stora miljö- och rekreationsvärden. Bland annat finns en oro för hur en utbyggnad kan komma att skada fisket. Denna oro underbyggs av Fiskeriverkets yttrande över den första ansökan om utbyggnad 1990. Då skrev Fiskeriverket att verket avstyrkte tillstånd till ombyggnad om denna innebar ändrade förutsättningar för fiskproduktion, fiskvandring och fiske i Långan.
Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att miljön vid Långforsen inte ska skadas till följd av vattenkraftsutbyggnad?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:1423 besvarad av Lena Sommestad
den 20 april
Svar på fråga 2004/05:1423 om utbyggnad av vattenkraftverk i Långforsen
Statsrådet Lena Sommestad
Marie Wahlgren har frågat vilka åtgärder Mona Sahlin avser att vidta för att miljön vid Långforsen inte ska skadas till följd av vattenkraftutbyggnad. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Enligt miljöbalken är Långan nedströms Landösjön en skyddad älvsträcka. Vattenregleringar i skyddade älvsträckor får inte utföras om de förorsakar mer än obetydlig miljöpåverkan.
Jag kan inte närmare kommentera det enskilda ärende angående den ansökan om utbyggnad av vattenkraftverket i Långforsen som regeringen ska pröva. Jag kan dock nämna att Jämtkraft AB i januari i år ansökte om resning hos Regeringsrätten med en begäran om undanröjande av domen om rättsprövning. Besked från Regeringsrätten lämnas troligen inom kort. Regeringen kommer sedan att fatta beslut i ärendet så snabbt som möjligt.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
