utbyggnad av E 6/22

Skriftlig fråga 2002/03:376 av Johansson, Carl-Axel (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2003-01-08
Besvarad
2003-01-17
Anmäld
2003-01-21
Svar anmält
2003-01-21

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 8 januari

Fråga 2002/03:376

av Carl-Axel Johansson (m) till miljöminister Lena Sommestad om utbyggnad av E 6/22

Enligt svar den 19 december 2002 från näringsminister Ulrica Messing angående när utbyggnad av E 6/22 mellan Vellinge och Trelleborg kan ske, meddelas att denna sker först när regeringens beslut om tillåtlighet skett och när det föreligger en lagakraftvunnen arbetsplan. För närvarande bereds ärendet inom Miljödepartementet. Samtidigt är byggstart enligt Vägverket planerad till 2005. Som jag ser det föreligger en klar risk att fördröjningar kommer att ske i utbyggnaden av denna flaskhals av E 6/22 mellan Vellinge och Trelleborg.

Avser miljöministern att tillse att tillåtelseprövning enligt 17 kap. miljöbalken sker av regeringen så att byggstart av denna vägsträckning kan ske enligt Vägverkets plan 2005?

Svar på skriftlig fråga 2002/03:376 besvarad av Lena Sommestad

den 15 januari

Svar på fråga 2002/03:376 om utbyggnad av E 6/22

Miljöminister Lena Sommestad

Carl-Axel Johansson har frågat mig om jag avser att tillse att tillåtlighetsprövning enligt 17 kap. miljöbalken av utbyggnad av E 6, delen Trelleborg@Vellinge, sker av regeringen så att byggstart av denna vägsträckning kan ske år 2005 enligt Vägverkets plan.

Jag vill inledningsvis kort redovisa något om regeringens tillåtlighetsprövning enligt 17 kap. miljöbalken. Regeringen tillåtlighetsprövar tillkomsten och lokaliseringen av stora miljöstörande verksamheter enligt miljöbalkens regler. Prövningen ska vara allsidig och allmänna samhällsaspekter ska beaktas. Regeringsprövningen syftar bland annat till att ge stora trafikprojekt en från olika utgångspunkter lämplig lokalisering och begränsa ingreppen i miljön. Tillåtlighetsärenden som avser vägar bereds först hos Vägverket, bland annat med remittering, och överlämnas därefter till regeringen för ställningstagande i tillåtlighetsfrågan.

Det tillåtlighetsärende som Carl-Axel Johansson åsyftar om utbyggnad av väg E 6 mellan Trelleborg och Vellinge överlämnades från Vägverket till regeringen i juli 2002. Som framgick av statsrådet Messings frågesvar i december 2002 pågår för närvarande beredning av ärendet inom Regeringskansliet. Rent allmänt gäller för alla förvaltningsärenden som regeringen avgör att dessa ska handläggas snabbt och rättssäkert. Tidsåtgången beror på ärendets omfattning och svårighetsgrad.

Jag vill avslutningsvis erinra om att efter ett regeringsbeslut om tillåtlighet krävs det @ som ett led i den fortsatta processen för att genomföra ett vägprojekt @ att Vägverket utarbetar en arbetsplan för vägutbyggnaden.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.