Spontana kontrolluppgifter
Skriftlig fråga 2009/10:369 av Olsson, Hans (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2009-12-16
- Inlämnad
- 2009-12-16
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2010-01-18
- Svar anmält
- 2010-01-19
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2009/10:369 Spontana kontrolluppgifter
av Hans Olsson (s)
till finansminister Anders Borg (m)
Riksrevisionen har i sin rapport om internationell skattekontroll (RiR 2009:24) tagit upp frågan om spontana kontrolluppgifter. OECD, EU-kommissionen och Skatteverket vill öka det spontana utbytet av information. Det finns dock tecken på att det spontana utbytet av kontrolluppgifter minskade under 2009.
Till skillnad från det automatiska informationsutbytet bygger det spontana informationsutbytets utveckling i hög grad på initiativ av enskilda handläggare och revisorer. Incitamenten bland handläggarna att skicka spontana kontrolluppgifter och begära handräckning är generellt låga. Riksrevisionen finner i sin granskning flera förklaringar till detta. En förklaring är att det förekommer en målkonflikt mellan behovet av ett utökat informationsutbyte och nationella krav på genomströmningstider. Viljan att skicka kontrolluppgifter påverkas även av om landet får återrapportering på de kontrolluppgifter som skickas. I dag görs få återapporteringar. Dessutom upplevs de nya försöksblanketterna från EU som krångliga. Skatteverket har under 2009 styrt om resurser från kontrollen för att öka antalet informationsbesök. Vid informationsbesök får kontrolluppgifter inte inhämtas, vilket också kan förklara en del av minskningen av spontana kontrolluppgifter.
Vilka initiativ avser finansministern att ta så att Skatteverket utifrån sina egna samt OECD:s, EU:s och Riksrevisionens önskemål kan öka det spontana informationsutbytet?
Svar på skriftlig fråga 2009/10:369 besvarad av Finansminister Anders Borg
Svar på fråga
2009/10:369 Spontana kontrolluppgifter
Finansminister Anders Borg
Hans Olsson har frågat mig vilka initiativ jag avser att ta så att Skatteverket utifrån sina egna samt OECD:s, EU:s och Riksrevisionens önskemål kan öka det spontana informationsutbytet.
Regeringen fäster stor vikt vid arbetet med att värna svenska skattebaser, bland annat genom informationsutbyte i skatteärenden. Sverige har varit pådrivande inom EU i arbetet med det nya direktivet om administrativt samarbete i fråga om beskattning. Sverige verkar även aktivt inom OECD där arbete pågår med att stärka motivationen att lämna uppgifter spontant, bland annat genom rutiner för återkoppling.
Det ankommer i första hand på Skatteverket att avgöra var myndighetens resurser gör mest nytta för att uppfylla de mål för verksamheten som riksdagen och regeringen fastställer. Mot bakgrund av vad jag nyss har sagt förutsätter jag att Skatteverket noga överväger vilka åtgärder som kan och bör vidtas med anledning av Riksrevisionens rekommendationer.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

