skrivelse om rättsinformationssystemet
Skriftlig fråga 2003/04:29 av Svensson, Ingvar (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2003-09-25
- Inlämnad
- 2003-09-25
- Besvarad
- 2003-10-01
- Svar anmält
- 2003-10-02
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2003/04:29
av Ingvar Svensson (kd) till justitieminister Thomas Bodström om skrivelse om rättsinformationssystemetEnligt uppgift i Riksdagens revisorers förslag angående Ordning på rätten (2002/03:RR20) framgår det att det är planerat en ny riksdagsskrivelse om rättsinformationssystemet. I denna uppgift uppger Justitiedepartementet att en sådan skrivelse kommer att överlämnas till riksdagen 2003.
Den 16 september avgav Statsrådsberedningen en propositionsförteckning som även upptar regeringens skrivelser till riksdagen. Någon skrivelse om rättsinformationssystemet finns inte upptagen där.
Min fråga till justitieministern är:
Avser justitieministern att verka för att rättsinformationssystemet läggs fram för riksdagen?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:29 besvarad av Thomas Bodström
Svar på fråga 2003/04:29 om skrivelse om rättsinformationssystemet
Justitieminister Thomas Bodström
Ingvar Svensson har frågat mig om jag tänker verka för att en skrivelse om rättsinformationssystemet läggs fram för riksdagen.
Inom Regeringskansliet bereds för närvarande en promemoria som har till syfte att vara underlag för en skrivelse till riksdagen om den fortsatta utvecklingen av rättsinformationssystemet. Avsikten är att promemorian ska sändas ut på remiss under hösten till ett stort antal myndigheter och informationsanvändare. Det är min avsikt att en skrivelse ska presenteras för riksdagen under våren 2004.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

