Skatteparadiset Campioni d''Italia
Skriftlig fråga 2007/08:1436 av Eriksson, Birgitta (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2008-07-03
- Besvarad
- 2008-07-14
- Besvarad
- 2008-07-17
- Anmäld
- 2008-08-14
- Svar anmält
- 2008-08-14
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 3 juli
Fråga
2007/08:1436 Skatteparadiset Campioni d’Italia
av Birgitta Eriksson (s)
till finansminister Anders Borg (m)
Livigno, Campione d’Italia och de italienska delarna av Luganosjön utgör undantag från den Europeiska gemenskapens mervärdesskatteområde. Campione påstås dessutom vara ett av världens minst kända och unika skatteparadis. Campione ligger i den schweiziska kantonen Ticino och är en italiensk enklav inom schweiziskt nationellt och ekonomiskt territorium. Campione är alltså helt omgivet av Schweiz men området är statsrättsligt en del av Italien. Det finns inga gränskontroller och Campione tillhör Schweiz i fråga om banker, valuta, trafik, telefon, post etcetera.
Till skillnad från i Schweiz kan utländska medborgare lätt få uppehållstillstånd eller skriva sig i Campione om vederbörande kan bevisa sig ha egendom i form av en lägenhet eller ett hus samt vistas under inte alltför kort tid i Campione. Campione lyder under italiensk skattelagstiftning men det finns specialregler för området. Det finns ingen inkomst- eller kommunalskatt eftersom Campione kan finansiera sig genom ett kasino. Campione har inga egna banker utan använder schweiziska. Till skillnad från utländska medborgare i Schweiz uppges den utländske medborgare som bosätter sig i Campione inte vara underkastad de skatteavtal som Schweiz har med USA, Kanada och EU-stater. Räntor och vinster från bankmedel, andelar, värdepapper, fast egendom och andra transaktioner på schweizisk eller internationell basis registreras inte för beskattning. Boende i Campione uppges vara skyddade från beskattning så länge som deras transaktioner går genom schweiziska banker.
Genom vilka åtgärder och initiativ gentemot Schweiz, Italien och inom EU avser statsrådet att förhindra att svenska medborgare utnyttjar skatteparadiset Campione d’Italia?
Svar på skriftlig fråga 2007/08:1436 besvarad av Finansminister Anders Borg
den 14 juli
Svar på fråga
2007/08:1436 Skatteparadiset Campioni de Italia
Finansminister Anders Borg
Birgitta Eriksson har frågat mig genom vilka åtgärder och initiativ gentemot Schweiz, Italien och inom EU jag avser att förhindra att svenska medborgare utnyttjar skatteparadiset Campione de Italia.
Som jag har sagt även i tidigare sammanhang är min inställning att det inte är acceptabelt att vissa länder fungerar som en hamn för skatte-brottslighet eller annat skatteundandragande. Sverige deltar inom såväl EU som OECD aktivt i arbetet med att motverka sådana företeelser. Sverige stödjer också arbetet inom EU med en översyn av sparande-direktivet i syfte att få ut mer information från anslutna länder.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

