samernas rättigheter
Skriftlig fråga 2003/04:1462 av Bargholtz, Helena (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2004-07-27
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2004-08-27
- Anmäld
- 2004-09-14
- Svar anmält
- 2004-09-14
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 27 juli
Fråga 2003/04:1462
av Helena Bargholtz (fp) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om samernas rättigheterKritiken växer mot svensk samepolitik. Nyligen har OECD riktat kritik mot Sverige för att inte ha löst frågorna kring samernas landsrättigheter och rätten till jakt och fiske. Inte heller har Sverige ännu ratificerat internationella organisationen ILO:s konvention nr 169 om urbefolkningarnas rättigheter. Också EU:s expertkommittérapport om de mänskliga rättigheterna, som publicerats i maj, har uppmärksammat att frågan om samernas rättigheter till land och vatten ännu inte är löst. Snart förväntas Europarådet lägga fram en rapport om hur Sverige följer Europarådets ramkonvention om mänskliga rättigheter. Även den förväntas innehålla skarp kritik mot Sveriges sätt att sköta förhållandet till samerna.
Jag vill därför fråga statsrådet Ann-Christin Nykvist:
När kommer Sverige att ratificera ILO:s konvention om urbefolkningarnas rättigheter?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:1462 besvarad av Ann-Christin Nykvist
den 27 augusti
Svar på fråga 2003/04:1462 om samernas rättigheter
Jordbruksminister Ann-Christin Nykvist
Helena Bargholtz har frågat mig när Sverige kommer att ratificera ILO:s konvention om urbefolkningarnas rättigheter.
Konventionen trädde i kraft den 5 september 1991 och hittills har 14 länder anslutit sig, däribland Norge och Danmark. I Finland pågår ett arbete liknande det i Sverige om förberedelser inför en anslutning.
Regeringen tillkallade 1997 en särskild utredare med uppgift att utreda frågan om Sverige kan ratificera konventionen och vilka åtgärder som i sådant fall är nödvändiga för att Sverige ska kunna efterleva bestämmelserna. Utredarens bedömning är att Sverige kan ansluta sig till ILO:s konvention först sedan ett antal åtgärder som rör samernas rätt till mark blivit genomförda (SOU 1999:25). Det handlar främst om att identifiera gränserna för de områden som avses i konventionens artikel 14, klarlägga omfattningen av samernas jakt- och fiskerätt samt stärka samernas skydd mot inskränkningar i renskötselrätten. Utredaren räknar med att detta är en process som tar cirka fem år.
Regeringen tillsatte i januari 2002 en gränsdragningskommission med uppgift att utreda omfattningen av den mark där renskötselrätt föreligger. I uppgiften ingår att fastställa i vilken omfattning som samerna traditionellt innehar mark respektive nyttjar mark tillsammans med andra så som anges i artikel 14 i ILO-konventionen. Kommissionen ska redovisa sitt arbete senast den 31 december 2004 men har begärt förlängd tid för sitt uppdrag.
Rennäringspolitiska kommittén har utrett frågorna om ökat skydd mot inskränkningar i renskötselrätten. Kommitténs betänkande (SOU 2001:101) har remissbehandlats och bearbetas nu i Regeringskansliet.
Sedan regeringen den 3 april 2003 tillsatt en särskild utredare som bland annat så långt det är möjligt ska klarlägga grunderna för och omfattningen av samebymedlemmars och markägares rätt till jakt och fiske inom lappmarkerna och renbetesfjällen är samtliga rekommendationer under beredning. Uppdraget ska redovisas senast den 1 december 2005.
Som jag uttryckt i tidigare sammanhang är det min ambition att Sverige ska ratificera ILO-konventionen så fort det låter sig göras. För Sveriges del medför en anslutning till konventionen att olika rättigheter påverkas med avseende på ett markområde som motsvarar en tredjedel av Sveriges yta. Ett beslut i en fråga av sådan betydelse kan naturligtvis inte hastas fram.
En förutsättning för att ratificera konventionen är också att regeringen först inhämtar riksdagens godkännande. Inför riksdagens ställningstagande måste samtliga frågor kring de rättsliga konsekvenserna av en anslutning vara utredda. Dessutom måste de förslag till lagändringar som blir nödvändiga ha utarbetats.
Som framgår av redogörelsen ovan har ett omfattande utredningsarbete satts i gång för att ta fram underlag till dessa överväganden. Resultatet av detta utredningsarbete måste avvaktas innan en proposition med godkännande av konventionen kan utarbetas. Dessutom krävs ett grundligt arbete för att så långt det är möjligt förankra de kommande förslagen till reglering av markfrågorna, såväl hos den samiska befolkningen som hos andra berörda grupper.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
