Samarbete med Palestina

Skriftlig fråga 2006/07:1080 av Hultqvist, Peter (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2007-04-26
Inlämnad
2007-04-26
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2007-05-09
Svar anmält
2007-05-09

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 26 april

Fråga

2006/07:1080 Samarbete med Palestina

av Peter Hultqvist (s)

till utrikesminister Carl Bildt (m)

I samband med den palestinske presidenten Mahmoud Abbas besök i Sverige undertecknades ett avtal om 160 miljoner kronor i svenskt bistånd till Palestina. Utrikesministern har tidigare uttalat förhoppningar om att ”EU alltmer ska kunna återuppta samarbetet med den palestinska regeringen”. Trots detta så görs det tydligt att Sverige inte kan samarbeta med den av palestinierna demokratiskt valda regeringen, utan relationen till presidenten markeras tydligt.

I vårt grannland Norge görs inga sådana distinktioner. Det i sin tur bidrar till enkla och tydliga relationer där det demokratiska valet i Palestina respekteras.

Min fråga till utrikesministern är:

Vilka åtgärder avser utrikesministern att vidta för att möjliggöra ett svenskt samarbete med den palestinska samlingsregeringen i dess helhet, och bidra till att EU ”återupptar samarbetet med den palestinska regeringen”?

Svar på skriftlig fråga 2006/07:1080 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt

den 9 maj

Svar på fråga

2006/07:1080 Samarbete med Palestina

Utrikesminister Carl Bildt

Peter Hultqvist har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att möjliggöra ett svenskt och europeiskt samarbete med den palestinska samlingsregeringen i sin helhet. I frågan hävdas också att det tydliggjorts att Sverige inte kan samarbeta med den av palestinierna demokratiskt valda regeringen.

Detta påstående saknar grund. Som ett uttryck för samarbetet med den palestinska regeringen träffade jag de palestinska utrikes‑, finans- och informationsministrarna under ett besök i Ramallah i mars. Sverige tog därefter även emot den palestinska presidenten Abbas i Stockholm.

Den europeiska unionen har välkomnat bildandet av den palestinska samlingsregeringen. Det råder enighet inom EU om att samarbeta med och återuppta direktstöd till en palestinsk regering vars program och agerande reflekterar kvartettens principer.

Ett samarbete på denna bas har nu påbörjats. För närvarande tas inga kontakter med Hamasministrar. Det är dock vår förhoppning att det nu påbörjade samarbetet i förening med den palestinska regeringens politik kan leda till att samarbetet på sikt kan återupptas till fullo.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.