Rutiner för fastspänning av patienter
Skriftlig fråga 2008/09:807 av Linna, Elina (v)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2009-04-01
- Inlämnad
- 2009-04-01
- Besvarad
- 2009-04-08
- Svar anmält
- 2009-04-08
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2008/09:807 Rutiner för fastspänning av patienter
av Elina Linna (v)
till socialminister Göran Hägglund (kd)
Enligt Socialstyrelsen har rutinerna för när patienter ska spännas fast med bälte eller isoleras varit otydliga. Vid flera tillfällen har läkare fattat beslut om att spänna fast patienter utan att ha undersökt dem personligen, vilket inte är tillåtet.
Socialstyrelsen har till exempel fått in flera anmälningar mot den rättspsykiatriska enheten i Huddinge. Tidigare i år gjorde myndigheten en inspektion på sjukhuset. Vid den upptäcktes flera allvarliga brister. Dessa brister är oacceptabla. Socialstyrelsen misstänker att fastspänning har använts som ett medvetet bestraffningssystem snarare än som en del i behandlingen.
Med tanke på patienternas säkerhet är det viktigt att det finns lokala rutiner som är väl förankrade hos personalen om en tvångsåtgärd skulle behövas. För att tvånget inte ska påverka patientens självbestämmande och integritet mer än nödvändigt måste personalen ha den kompetens och empati som krävs för uppgiften.
Med anledning av detta vill jag fråga socialministern:
Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att bristerna kring rutinerna för fastspänning av patienter ska åtgärdas?
Svar på skriftlig fråga 2008/09:807 besvarad av Socialminister Göran Hägglund
Svar på fråga
2008/09:807 Rutiner för fastspänning av patienter
Socialminister Göran Hägglund
Elina Linna har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att bristerna kring rutinerna för fastspänning av patienter ska åtgärdas.
Inledningsvis vill jag understryka vikten av att personer som på grund av psykisk sjukdom vårdas inom den psykiatriska tvångsvården får en säker behandling som är i enlighet med gällande regelverk.
Psykiatrin är ett av regeringens prioriterade områden och flera åtgärder har vidtagits för att förbättra och utveckla den psykiatriska hälso- och sjukvården. Flera av dessa åtgärder har direkta eller indirekta effekter på den psykiatriska tvångsvården.
Det har tidigare kommit till regeringens kännedom att det förekommer brister i samband med hantering av tvångsåtgärder inom tvångsvården. Detta är oacceptabelt. Regeringen har därför beslutat om att Socialstyrelsen under perioden 2007–2009 ska förstärka tillsynen över den psykiatriska hälso- och sjukvården. En del av förstärkningen riktas direkt till tvångsvården. Socialstyrelsen ska enligt beslutet lägga särskilt stor vikt vid att informera vårdgivare om gällande regelverk när det gäller tvångsmetoder inom tvångsvården. Det är regeringens uppfattning att en god medvetenhet och kunskap hos personalen inom den psykiatriska tvångsvården om hanteringen av tvångsåtgärder är avgörande för att tillgodose patienternas rättssäkerhet.
Den 10 juli 2008 fattade regeringen beslut om direktiv till Utredningen om översyn av den psykiatriska tvångsvårdslagstiftningen (dir. 2008:93). Den särskilda utredaren ska se över hur lagstiftningens innehåll och struktur förenklas och förtydligas med bibehållna krav på rättssäkerhet. Direktivet uttrycker tydligt vikten av att lagstiftning som innebär att samhället får vidta tvångsåtgärder mot enskilda individer med psykisk sjukdom är så tydlig och lättolkad som möjligt. Detta är av stor vikt för att tillgodose nödvändiga krav på rättssäkerhet.
Regeringen genomför även en satsning på kompetens för personal inom vård och omsorg som i sitt arbete möter personer med psykisk sjukdom och psykisk funktionsnedsättning. Satsningen innebär att landsting och kommuner efter länsvisa ansökningar får del av medlen, omfattande 100 miljoner kronor årligen under 2008 och 2009. Regeringen avser att avsätta motsvarande summa under åren 2010 och 2011 i den mån riksdagen beviljar medel. Stimulansmedlen ska stödja huvudmännen i arbetet med att öka personalens kompetens om behoven hos personer med psykisk sjukdom eller psykisk funktionsnedsättning inom bland annat området vård och behandling. Personal inom den psykiatriska tvångsvården är en viktig del av målgruppen för denna satsning.
Jag avser att noga följa utvecklingen inom den psykiatriska tvångsvården.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

