Regler för bilstöd
Skriftlig fråga 2009/10:716 av Linna, Elina (v)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2010-04-14
- Inlämnad
- 2010-04-14
- Besvarad
- 2010-04-21
- Svar anmält
- 2010-04-21
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2009/10:716 Regler för bilstöd
av Elina Linna (v)
till statsrådet Maria Larsson (kd)
På Föräldrakraft, en internetbaserad nyhetssida om handikappfrågor, kan man läsa om en familj som nekas bilanpassningsbidrag och bilstöd av skäl som endast kan betraktas som lagtekniska.
I familjen finns två barn med funktionsnedsättning och familjen har tidigare fått stöd för bilanpassning. Barnen är tvillingar. Efter en regeländring krävs dock numera beviljat bilstöd för att beviljas bilanpassning. Bilstöd kan familjen dock inte få eftersom Försäkringskassan enligt reglerna ska behandla förutsättningarna för bilstöd för varje barn för sig och vid denna bedömning blir resultatet att man kan färdas med barnet med allmänna färdmedel. Det tas inte hänsyn till att det i familjen finns två barn med funktionsnedsättning och att man ofta måste färdas med båda barnen samtidigt.
Det är för mig uppenbart att regelverket inte kan få vara så stelbent att man inte kan ta hänsyn till helheten i en ansökan om bilstöd.
Min fråga till statsrådet Maria Larsson är:
Avser statsrådet att vidta åtgärder så att reglerna för bilstöd förändras så att Försäkringskassan kan ta hänsyn till helheten i en familjs livssituation?
Svar på skriftlig fråga 2009/10:716 besvarad av Statsrådet Maria Larsson
den 21 april
Svar på fråga
2009/10:716 Regler för bilstöd
Statsrådet Maria Larsson
Elina Linna har frågat mig om jag tänker vidta åtgärder så att reglerna för bilstöd förändras så att Försäkringskassan kan ta hänsyn till helheten i en familjs livssituation.
Någon förändring av regelverket på det sätt som Elina Linna beskrivit har inte genomförts.
Bilstödet är en viktig instans för att uppnå målen för handikappolitiken. Stödet ska göra det möjligt att leva ett självständigt och oberoende liv med service, sociala kontakter, offentlig och kommersiell service etcetera.
Ett antal förbättringar av bilstödet genomfördes den 1 januari 2007. Föräldrar till barn med funktionsnedsättning har till exempel fått höjt grundbidrag för införskaffande av motorfordon (60 000 kronor i stället för 30 000 kronor), föräldrabegreppet i bilstödet har vidgats till att omfatta även vårdnadshavare som inte är föräldrar samt personer som tagit emot barn för adoption eller för stadigvarande vård och fostran.
Jag avser inte att i nuläget initiera några ytterligare förändringar av regelverket för bilstöd men kommer att noga följa utvecklingen på området.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

