Regeringens position i energipolitiken
Skriftlig fråga 2005/06:1432 av Hamilton, Carl B (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2006-04-18
- Anmäld
- 2006-04-19
- Besvarad
- 2006-04-26
- Svar anmält
- 2006-04-26
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 18 april
Fråga 2005/06:1432 av Carl B Hamilton (fp) till statsminister Göran Persson (s)
Regeringens position i energipolitiken
Frågan om import från Ryssland av naturgas genom en grenledning till Sverige från en framtida pipeline Viborg@Greifswald har varit uppe i såväl EU-nämndens samråd med Göran Persson den 21 mars i år som i en interpellationsdebatt med Mona Sahlin den 3 april. De två ministrarna har dock gett olika besked beträffande regeringens position i frågan.
Göran Persson säger: ”Jag har aldrig dolt att jag är mycket tveksam till det [rysk naturgas]. Jag har aldrig sett den ryska gasen som särskilt attraktiv för Sverige. … [Energiproduktion baserad på gröna näringar] skulle komma i ett läge där vi säkert fick tvärstopp om vi brett och storskaligt introducerade rysk gas. Vi har ingen anledning att göra detta. … Det vore ett historiskt misstag att … storskaligt introducera rysk gas i Sverige. Det skall vi inte göra.”
Mona Sahlin säger däremot i sitt ip-svar: ”Det finns ännu inte någon ansökan framtagen för [en grenledning för naturgas till Sverige]. Före en eventuell ansökan är det varken möjligt eller lämpligt för mig att uttala mig om de aspekter som kommer att vägas in vid en eventuell prövning.”
Statsminister Persson avvisar sålunda tanken på import av rysk naturgas medan statsrådet Sahlin håller dörren öppen.
Fråga:
Avser statsministern att se till att regeringen har en position beträffande import av rysk naturgas till Sverige, och vilken blir då denna position?
Svar på skriftlig fråga 2005/06:1432 besvarad av Mona Sahlin
den 26 april
Svar på fråga 2005/06:1432 om regeringens position i energipolitiken
Samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin
Carl B Hamilton har frågat statsministern om han avser att se till att regeringen har en position beträffande import av rysk naturgas till Sverige, och vilken då denna position blir. Arbetet inom Regeringskansliet är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Frågan är ställd mot bakgrund av att Carl B Hamilton anser att statsministern och jag har lämnat olika besked i frågan. Jag har nyligen i en interpellationsdebatt för Carl B Hamilton redovisat Sveriges position beträffande en eventuell grenledning för naturgas till Sverige från Ryssland och pekat på att Sverige i dag har en mycket begränsad naturgasmarknad. Jag har också framhållit att med den energipolitik Sverige för kommer vårt land inte att bli beroende av naturgas, än mindre rysk sådan. Vi har en annan framtidsinriktning som fokuserar på energieffektivisering och förnybara energikällor.
Carl B Hamilton har också vid samrådet med EU-nämnden inför Europeiska rådets vårmöte frågat statsministern hur han ställer sig till en grenledning med rysk gas till Sverige. I det sammanhanget framhöll statsministern de mycket goda förutsättningar vi har att utveckla en energiproduktion baserad på de gröna näringarna och att vi inte har någon anledning att brett och storskaligt introducera rysk gas i Sverige. Detta ligger alltså helt i linje med de besked som även jag redan en gång gett Carl B Hamilton.
Jag har också redovisat den ingående förvaltningsprövning som kommer att göras om och när en eventuell ansökan om en grenledning till Sverige hamnar på regeringens bord. Så är ännu inte fallet. Om ärendet hamnar på regeringens bord ska det hanteras enligt förvaltningsrättsliga principer och under regeringsformens regler om saklighet och opartiskhet. Jag är mycket förvånad över att Carl B Hamilton förespråkar att enskilda ministrar föregriper denna prövning, helt i strid med svensk förvaltningstradition.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
