Pepparsprej i kriminalvården

Skriftlig fråga 2005/06:63 av Olsson, Rolf (v)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2005-09-30
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad
2005-09-30
Besvarad
2005-10-13
Svar anmält
2005-10-13

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 30 september

Fråga 2005/06:63 av Rolf Olsson (v) till justitieminister Thomas Bodström (s)

Pepparsprej i kriminalvården

Enligt uppgift i medierna och på Kriminalvårdsstyrelsens hemsida är kriminalvårdsanstalten i Kumla först ut att utbilda och utrusta kriminalvårdspersonal med så kallad pepparsprej. Pepparsprej är ett vapen och enligt vapenlagen krävs tillstånd för att bära detta vapen. Regeringen har möjlighet att meddela föreskrifter om överlämnande av vapen till statliga tjänstemän, i kriminalvårdens fall har mig veterligen sådana föreskrifter inte utfärdats.

Polisens användande av pepparsprej har föregåtts av försöksverksamhet och utvärdering. Någon sådan har inte aviserats när det gäller kriminalvården. Enligt Kriminalvårdsstyrelsen finns heller inga allmänna råd för användandet av pepparsprej.

Om det är så att föreskrifter inte utfärdats av regeringen enligt dess bemyndigande i vapenlagen torde enskilda tjänstemän inom kriminalvården som ska ha tillgång till pepparsprej behöva personliga licenser. Några sådana licenser har inte utfärdats av polismyndigheten i Örebro.

Min fråga till justitieminister Thomas Bodström är:

Avser ministern att vidta några åtgärder med anledningen av det aviserade användandet av pepparsprej inom kriminalvården?

Svar på skriftlig fråga 2005/06:63 besvarad av Thomas Bodström

den 13 oktober

Svar på fråga 2005/06:63 om pepparsprej i kriminalvården

Justitieminister Thomas Bodström

Rolf Olsson har frågat mig om jag avser att vidta någon åtgärd med anledning av det aviserade användandet av pepparsprej inom kriminalvården.

Kriminalvårdsstyrelsen har med tillämpning av 2 kap. 2 § vapenförordningen (1996:70) beslutat om att använda pepparsprej som hjälpmedel vid allvarliga incidenter. Enligt uppgift har nu de första vårdarna utbildats i användandet av pepparsprej vid Kumlaanstalten.

Som Rolf Olsson nämner har polisens användande av pepparsprej föregåtts av försöksverksamhet och utvärdering. Polisens arbete och noggranna utvärdering av metoden har för kriminalvårdens del gjort det möjligt att efter noggranna överväganden nu fatta beslut om användande av pepparsprej. Regleringen av hur och när pepparsprej kan användas kommer att föras in i Kriminalvårdsverkets föreskrifter och allmänna råd. Kriminalvårdsstyrelsen har för avsikt att kontinuerligt utvärdera utbildningsinsatserna. Personalen inom kriminalvården kommer även att löpande fortutbildas i användandet av pepparsprej. I fall av incidenter där pepparsprej använts kommer detta att rapporteras och analyseras.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.