partisymbol på valsedlarna
Skriftlig fråga 2002/03:73 av Eberstein, Susanne (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2002-10-31
- Anmäld
- 2002-11-05
- Besvarad
- 2002-11-12
- Svar anmält
- 2002-11-12
- Besvarad
- 2002-11-13
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 31 oktober
Fråga 2002/03:73
av Susanne Eberstein (s) till statsrådet Mona Sahlin om partisymbol på valsedlarnaVissa grupper av väljare har problem med att kunna hitta rätt bland valsedlarna vid allmänna val. Det gäller till exempel invandrare som är vana med helt andra alfabet än vårt, men också personer som på grund av funktionshinder, dyslexi eller av andra skäl har lässvårigheter. Det finns partier, vars namn liknar varandra och därför kan vara svåra att skilja åt.
Det är viktigt att alla röstberättigade kan delta i allmänna val. För att underlätta valet för ovan nämnda grupper och alla andra väljare, borde valsedlar därför förses med respektive partis officiella symbol.
Jag vill fråga statsrådet om hon avser att vidta åtgärder så att partisymboler kommer att finnas på valsedlarna vid kommande val.
Svar på skriftlig fråga 2002/03:73 besvarad av Pär Nuder
Svar på fråga 2002/03:73 om partisymbol på valsedlarna
Statsrådet Pär Nuder
Susanne Eberstein har frågat statsrådet Mona Sahlin om hon avser att vidta åtgärder så att partisymboler kommer att finnas på valsedlar vid kommande val.
Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Partierna har redan i dag möjlighet att påverka utformningen av sina valsedlar, till exempel när det gäller den typografi som används för att trycka partinamnet. På så sätt kan partierna till viss del sätta en egen prägel på sina valsedlar.
Det finns inte några "officiella" partisymboler. Det är riktigt att de större partierna i sin verksamhet använder egna symboler. Men särskilt när det gäller lokala partier är detta ofta inte fallet. Jag kan inte tänka mig en ordning där staten kräver av partierna att de har egna symboler för att få delta i valen. Ett system med partisymboler på valsedlarna måste därför bygga på frivillighet. Någon enhetlig ordning kan då knappast uppnås. Jag är av dessa skäl tveksam till en sådan förändring som Susanne Eberstein är inne på.
Valsedlarnas utformning och innehåll är betydelsefulla i flera avseenden. Inte bara för röstsammanräkningen utan också för hur många kandidatnamn det går att ha på varje valsedel och för att väljaren ska kunna skilja valsedlarna åt för de olika valen och kunna personrösta på ett enkelt sätt. Ju fler sorters uppgifter det ska finnas på en valsedel, desto längre tid tar också tryckningen. Detta gäller särskilt tryckning i färg, till exempel av partisymboler. Om valsedlarna förses med färglagda symboler blir det också svårare att bevara valhemligheten, eftersom sådana symboler är lättare att känna igen på avstånd.
Det är således många olika aspekter som måste vägas mot varandra. Med detta sagt vill jag framhålla att jag givetvis är öppen för diskussioner om hur valförfarandet kan förenklas, för att därigenom underlätta för väljarna att delta i valen. Valsedlarnas utformning och innehåll har en given plats i en sådan diskussion.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
