Munkavle på arbetsplatsen

Skriftlig fråga 2006/07:42 av Astudillo, Luciano (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2006-10-19
Anmäld
2006-10-24
Besvarad
2006-10-25
Svar anmält
2006-10-26

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 19 oktober

Fråga

2006/07:42 Munkavle på arbetsplatsen

av Luciano Astudillo (s)

till statsrådet Sven Otto Littorin (m)

I går kunde man läsa i Skånska Dagbladet att fackklubbens ordförande på Akzo Nobel i Arlöv får en erinran av företagsledningen för all de ägnat sig åt facklig politisk verksamhet under valrörelsen.

Politiken är en av de grunder på vilken demokratin vilar. I en fungerande demokrati måste politiken finnas med som ett naturligt inslag i vardagslivet. Att sålunda fritt och öppet få diskutera politik på arbetsplatsen måste anses vara en grundläggande demokratisk rättighet.

Ändå har det nu visat sig att företag försöker sätta munkavle och kväva allt fackligt politiskt arbete.

De nya moderaterna säger sig vilja värna den fackliga verksamheten i Sverige, men den senaste budgeten är allt annat är fackföreningsvänlig. Alliansens politik innebär slopad skattereduktion för fackföreningsavgifter och avgifter till a-kassa, höjd kostnad för att vara med i a-kassan, slopad reduktion av arbetsgivaravgifterna i stödområde A, rekryteringsbidraget för vuxenstuderande avskaffas, sänkta tak i föräldra- och sjukersättning till 7,5 basbelopp, att SGI räknas som 98,9 % av tidigare SGI i sjuk- och föräldraersättningen, minskning av antalet i arbetsmarknadspolitiska åtgärder med 69 000.

Avser statsrådet att motverka möjligheter för facket att informera hur alliansens politik drabbar deras medlemmar?

Svar på skriftlig fråga 2006/07:42 besvarad av Statsrådet Sven Otto Littorin

den 25 oktober

Svar på fråga

2006/07:42 Munkavle på arbetsplatsen

Statsrådet Sven Otto Littorin

Luciano Astudillo har frågat mig om jag avser att motverka möjligheterna för facket att informera hur alliansens politik drabbar deras medlemmar.

Som bakgrund till frågan anges att en fackklubbsordförande på ett företag i Skåne fått en erinran från företagsledningen efter att ha ägnat sig åt facklig politisk verksamhet under valrörelsen. Jag är inte bekant med och kan inte särskilt kommentera detta fall.

Rätten att sluta sig samman och tillhöra fackföreningar är grundlagsskyddad genom 2 kap. 1 § regeringsformen. Föreningsrätten är också särskilt reglerad i medbestämmandelagen, enligt vilken såväl arbetsgivare som arbetstagare har rätt att vara medlem i en organisation och utnyttja sitt medlemskap i denna utan att bli utsatt för påtryckningar eller annan obehörig inblandning av motparten i anställningsförhållandet.

Det finns ingen särskild reglering rörande rätten att utöva politisk verksamhet på arbetsplatsen. Sådan verksamhet kan dock utifrån allmänna rättsprinciper inom arbetsrätten och regler på arbetsmiljöområdet vara otillåten om den sker i påträngande former eller på annat sätt stör verksamheten.

Det är för mig en självklarhet att föreningsrätten enligt medbestämmandelagen ska lämnas okränkt och att normala samtal och diskussioner av politisk natur ska kunna föras på arbetsplatserna precis som i samhället i övrigt. Jag planerar inga förslag till förändringar i lagstiftningen på detta område.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.