Låntagares skydd

Skriftlig fråga 2007/08:99 av Eriksson, Birgitta (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2007-10-17
Inlämnad
2007-10-17
Besvarad
2007-10-24
Svar anmält
2007-10-24

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 17 oktober

Fråga

2007/08:99 Låntagares skydd

av Birgitta Eriksson (s)

till finansminister Anders Borg (m)

Enligt konsumentkreditlagen kan ett lån sägas upp av banken i förtid om det finns sådana förbehåll i låneavtalet och värdet på krediten ”avsevärt försämrats”. Om låntagaren däremot kan presentera en ytterligare, ”godtagbar” säkerhet inom uppsägningstiden får banken inte häva lånet.

Om det är en ”avsevärd försämring” när värdet på huset faller till följd av en ekonomisk kris är en tolkningsfråga från fall till fall.

Den som har ett hus med bolån har därmed sämre skydd för sitt hem jämfört med hyresgästers besittningsskydd.

Avser finansministern att ta något initiativ för att stärka bolånekundernas ställning relativt banker och andra bolåneinstitut?

Svar på skriftlig fråga 2007/08:99 besvarad av Justitieminister Beatrice Ask

den 24 oktober

Svar på fråga

2007/08:99 Låntagares skydd

Justitieminister Beatrice Ask

Birgitta Eriksson har frågat finansminister Anders Borg om han avser att ta något initiativ för att stärka bolånekundernas ställning relativt banker och andra bolåneinstitut. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

Frågan har ställts mot bakgrund av en bestämmelse i konsumentkreditlagen som ger en kreditgivare rätt att säga upp krediten i förtid om en säkerhet som ställts för krediten har avsevärt försämrats. Det krävs dock att kreditgivaren gjort förbehåll om detta i avtalet. Dessutom måste säkerheten i det enskilda fallet ha försämrats avsevärt och onormalt och försämringen måste antas bli bestående.

Att tvingas betala skulden i förtid kan naturligtvis medföra ekonomiska svårigheter för konsumenten. Samtidigt är det viktigt att framhålla att bestämmelsen har stor betydelse vid kredit där fastighet eller bostadsrätt utgör säkerhet, som ju till skillnad från hyresrätt har ett marknadsvärde. Säkerheten är då som regel ett avgörande villkor för krediten. Försämras säkerheten allvarligt, har många gånger en viktig förutsättning för avtalet brustit. I längden skulle en försämrad säkerhet rentav kunna äventyra kreditgivarens möjligheter att fortsätta sin verksamhet. Det handlar också i grunden om konsumenternas möjligheter att få kredit på sammantaget godtagbara villkor.

Såvitt nu kan bedömas får lagstiftningen anses vara väl avvägd. Jag ser alltså för närvarande inte behov att ta något initiativ.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.