Kronofogdemyndigheten
Skriftlig fråga 2008/09:45 av Engström, Marie (v)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2008-09-30
- Anmäld
- 2008-10-01
- Besvarad
- 2008-10-08
- Svar anmält
- 2008-10-14
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2008/09:45 Kronofogdemyndigheten
av Marie Engström (v)
till finansminister Anders Borg (m)
Kronofogdemyndigheten kommer enligt uppgift att varsla ca 150 personer runt om i landet. Orsaken sägs vara att man missbedömt de kostnader som uppstod i samband med att myndigheten skildes från Skatteverket och bildade en egen myndighet. Trots att arbete pågår för att göra organisationen kostnadseffektiv är det uppenbart inte tillräckligt.
Kronofogdemyndighetens verksamhet är central för att bland annat driva in skulder, upprätthålla en god betalningsvilja och för att kunna arbeta med förebyggande arbete. Det sistnämnda är inte minst viktigt för att uppmärksamma de frågeställningar kring skuldsättning som yngre människor kan ställas inför.
Mot bakgrund av detta vill jag fråga finansminister Anders Borg:
Vilka åtgärder är ministern beredd att vidta för att förhindra uppsägningar och för att säkerställa de mål med verksamheten som framgår av budgetpropositionen för 2009?
Svar på skriftlig fråga 2008/09:45 besvarad av Finansminister Anders Borg
Svar på fråga
2008/09:45 Kronofogdemyndigheten
Finansminister Anders Borg
Marie Engström har frågat mig vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att förhindra uppsägningar och för att säkerställa de mål med verksamheten som framgår av budgetpropositionen för 2009.
Kronofogdemyndigheten har uppgett att en orsak till att de hamnat i en kritisk ekonomisk situation är att kostnaden för verksamhetsstöd blivit betydligt dyrare än vad man räknat med. I förordningen (2007:781) med instruktion för Kronofogdemyndigheten föreskriver regeringen i 4 § att ”Kronofogdemyndigheten ska samverka med Skatteverket avseende gemensamt utnyttjande av funktionen verksamhetsstöd inom Skatteverket”. Det åligger Kronofogdemyndigheten och Skatteverket själva att hantera kostnaderna kring detta. Jag avser dock att noga följa frågan.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

