Kontroll av nätsprit

Skriftlig fråga 2007/08:1407 av Bjurling, Laila (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2008-06-24
Inlämnad
2008-06-24
Besvarad
2008-07-08
Svar anmält
2008-08-14

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 24 juni

Fråga

2007/08:1407 Kontroll av nätsprit

av Laila Bjurling (s)

till finansminister Anders Borg (m)

För ett år sedan ställde jag en fråga till finansministern om kontrollen och beskattningen av importen av nätsprit. Den besvarades med följande skrivning: ”Det ankommer dock på Tullverket att organisera sin verksamhet och därmed även denna kontrollverksamhet. Den praktiska hantering som frågan avser ryms således inom myndighetens ansvarsområde. Först om det blir tal om ändringar i lagstiftningen kan åtgärder från min sida komma i fråga.”

Den 3 juni 2008, ett år senare, kommer en promemoria om hur vissa kontrollproblem ska lösas. Tidningen Riksdag & Departement skriver om den med rubriken ”Laglös alkoholtransport till nyår”; nödvändig lagstiftning kommer alltså inte att kunna gälla förrän den 1 januari 2009.

Statsrådet har tyvärr varit ouppmärksam och senfärdig. Genom att statsrådet tagit för lätt på problemet kommer billig alkohol nu att forsa in i landet och förstärka okontrollerat drickande bland ungdomar. Nya alkoholberoende generationer skapas.

Genom vilka omedelbara åtgärder avser statsrådet att stävja den ”laglösa alkoholtransport” som kan pågå fram till årsskiftet?

Svar på skriftlig fråga 2007/08:1407 besvarad av Finansminister Anders Borg

den 8 juli

Svar på fråga

2007/08:1407 Kontroll av nätsprit

Finansminister Anders Borg

Laila Bjurling har frågat mig genom vilka omedelbara åtgärder jag avser att stävja den ”laglösa alkoholtransport” som kan pågå fram till årsskiftet. Frågan är ställd mot bakgrund av att det i Finansdepartementets promemoria Några beskattnings- och kontrollfrågor vid införsel av vissa punktskattepliktiga varor för privat bruk anges att de föreslagna lagändringarna ska träda i kraft den 1 januari 2009.

De förstärkningar av kontrollmöjligheterna avseende privatinförsel av alkohol via yrkesmässig befordran eller annan oberoende mellanhand som föreslås i promemorian är föranledda av de anpassningar av alkohollagen som riksdagen beslutat med anledning av EG-domstolens domar i mål C-170/04 (det så kallade fallet Rosengren) och i mål C-186/05. Med normala tider för beredning av de föreslagna ändringarna kan de inte träda i kraft förrän den 1 januari 2009.

Det följer av EG-bestämmelserna att punktskatt ska tas ut i Sverige då någon har beställt alkohol via Internet och varorna sedan förs in till Sverige. Dessa bestämmelser finns införda i svensk lagstiftning liksom bestämmelser om kontroll av transporter av punktskattepliktiga varor. Det ankommer på Skatteverket och Tullverket att organisera sin verksamhet och därmed även denna verksamhet. Jag avser därför inte nu att vidta några särskilda åtgärder i frågan.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.